Teknoloji

Çocuklara Program Kodlamayı Neden Öğretmeliyiz?

Bir çocuğun seçtiği yoldan bağımsız olarak kodlamayı öğrenmesi bugün için de gelecek nesiller için de çok önemlidir.

Araştırmalar bize bu bilginin herhangi bir kariyer için önemli olacağını göstermektedir. Hem teknolojide kadın lideri hem de 10 yaşında bir çocuğun annesi olarak hem profesyonel hem de kişisel yaşamımdaki kritik öneminin farkındayım. Kodlama bu teknolojik çağda gerekli bir okuryazarlıktır.

Bilgisayar kodlaması her şeyin bir parçasıdır ve çevremizdeki dünyanın her yerindedir. Bilimsel ve teknolojik yenilik, küresel ekonomik sistemimizin temel taşlarıdır. Ekonomimiz, refahımız … her şey buna bağlı.

Sadece teknoloji ile ilgili alanlarda önemli değil. Kodlama, imalat, sağlık hizmetleri, çiftçilik … için hayati önem taşımaktadır. Kalan soru “neden?” Olmamalı ama nasıl?” Çocuğuma kodlamayı öğrenmek için nasıl ilham verebilirim, ne zaman başlamalıyım ve ne gibi faydaları var?

 

Nasıl Başlayabilirim?

Çocukların çıkarlarını özendirmek ve yaşam becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ebeveynin görevidir. Kişisel felsefem, çocukları erken kodlamaya başlamak ve eğlenceli hale getirmek!

Hepimizin bildiği gibi, yaparak öğrenme çok daha etkilidir. Çocuklar doğuştan meraklı ve keşfetmek için aşk. Keşif yapmayı … şeyleri toplamayı, incelemeyi, koklamayı, dokunmayı ve nedenini sormayı seviyorlar?

Açık Kaynak kodlama

Kodlama düşündüğünüzden daha kolaydır! Kodlama, çocukların kavrayabilmesi için son derece kolaydır ve bu nedenle kısa bir girişten ve bazı keşiflerden sonra ilkel becerilere hükmedilebilir.

Bu temel bilgi, çocukların pasif olarak tüketmelerine karşın çevrelerindeki teknolojiyle etkileşime girmesine yardımcı olur. Bu hızlı ustalık sayesinde özgüvenlerini arttırırlar. Çocuklar daha güvenli hale geldikçe, kodlama eğitimlerinde daha fazla baskı yapmalarını ve daha fazla bilgi edinmelerini teşvik eder.

 

Kodlama Yaratıcılığı Geliştirir ve Destekler

Gerçek şu ki teknoloji gelecekte yıldırım hızında gelişecek, ancak bir çocuğun öğrenmeden kodlamaya geliştirdiği beceriler bir ömür boyu orada olacak. Çocuklar deney yaparak ve hata yaparak yaratıcılık geliştirir. Eğitimi kodlama yoluyla bir şey yapmanın birden fazla yolu olduğunu öğrenirler. Denemeye devam et!

En sevdiğim alıntılardan biri Margaret Meade’den: “Çocuklara ne düşüneceğini değil, nasıl düşünüleceğini öğretmek gerekir.” Kodlama, çocuklara nasıl düşünüleceğini öğretir!

 

Kodlama Yeni Bir Dil Öğrenmek Gibi

Yeni bir dil öğrenmek, çocuklara iletişim kurmanın başka bir yolunu öğretir. Bir çocuğun etrafındaki teknoloji ile nasıl daha doğrudan iletişim kuracağını öğrenmesi heyecan vericidir. Herhangi bir dil öğrenirken, çocuklar erken yaşta kodlamaya maruz kalmalıdır.

Kodlama, mantıklı düşünmeyi öğretir ve hem yazılı hem de sözlü becerileri güçlendirir. Kodlamayı daha iyi öğrenen çocuklar düşüncelerini nasıl organize edeceklerini daha iyi anlarlar. Kodlama, dünyayı çocuklara açan bir dil becerisidir.

Kodlama, Matematik Olan Çocuklara Yardımcı Olur
Kodlamayı öğrenmek, çocukların soyut kavramları görmesine yardımcı olur. Kodlama yoluyla çocuklar matematiğin gerçek dünya meselelerine nasıl uygulanacağını ve yaratıcı çözümler üretmeyi öğrenir.

 

Kodlama matematiği daha pratik, çekici ve eğlenceli hale getirir!

Kodlama İşbirliği Öğretiyor

Yaratıcı ortamlarda doğru cevaplar ve rehberler yoktur. Kodlama disipliniyle çocuklar akranlarından onay almak isterler ve gruplar halinde çalışma eğilimindedirler. İşbirliği yapmayı, eleştiriyi olumlu bir şekilde vermeyi ve almayı ve yaptıkları geri bildirimi birleştirmeyi öğrenirler.

Bu becerilerin gelişimi, sonraki yaşamlarında ve kariyerlerinde, aynı problem için pek çok çözüm bulunduğunun anlaşılması gibi son derece önemlidir. Çocuklar, doğru soruları nasıl soracağınızı bilmenin bazen doğru cevaplara sahip olmaktan daha önemli olduğunu kodlayarak öğrenirler.

 

Kodlama Neden Önemli?

Yaptığım her şeydeki en büyük ilham kaynağım oğlum. Bilim ve teknolojiden etkilenir ve sürekli olarak “bu nasıl çalışır?” Diye sormasına yardım edemez. Etrafındaki neredeyse her şey hakkında.

Teknoloji alanındaki bir yenilikçi olarak, yeni bir neslin teknoloji ile güçlendiğini hissetmesini sağlamak ve ona bakmaktan ve pasif olarak tüketmekten ziyade kendisiyle proaktif olmakta rahat olmak istiyorum.

Kodlamayı öğrenmek bu süreçte kritik öneme sahiptir. Bir ebeveyn olarak, çocuğumu becerilerini mümkün olduğu kadar uzun süre kodlamayı ve geliştirmeye ve geliştirmeye devam etmeyi öğrenmeye teşvik etmeyi ve onu herhangi bir cesaret kırma anına katılmamaya teşvik etmeyi planlıyorum. Ondan olabildiğince sıkça sınırlarının ötesine geçmesini ve karşılık gelen avantajlardan yararlanmasını istiyorum.

Çocukların kodlamaya maruz kalmasını artırmak isteyen ebeveynler için, kişisel olarak, okulda çocukların maruz kaldıklarını desteklemek için yerel kütüphanelerde, müzelerde, yaz kamplarında ve eğitim merkezlerinde harika programlar bulunduğunu gördüm. STEM ile ilgili çeşitli ürünler de mevcuttur.

Kodlama da Eğitimcinin Rolü

Ayrıca kodlama eğitimi ve öneminin eğitimci tarafından anlaşılması gerektiğine inanıyorum. Eğitimciler matematik ve bilimi hem eğlenceli hem de ilginç yapmanın öğrencilerin öğrenmekten çok daha fazlasını yapmasına yardımcı olduğunu bilirler.

Oyun yoluyla ve “yaparak” öğrenmek önemlidir – eğlenceli ve eğiticidir. Kodlama eğitimi, öğrencinin yeteneklerine ve eğitim seviyesine göre uyarlanmalıdır. Eğitimci tarafından konunun bu şekilde değiştirilmesi ve evrimi öğrenme sürecinde kritik öneme sahiptir.

Kodlamanın Gelecekteki İstihdam Gücü

Gelecekteki hemen hemen her işte temel matematik, fen ve yazılım anlayışı gerekecektir. Ancak bir işveren olarak, kodlama ile ilgili işleri doldurmayı hala zorluyorum.

Size kazançlı olmanın yanı sıra kodlama gerektiren işlerin hem ilginç hem de hazır olduğunu söylemek için buradayım!

Kodlamanın Çeşitlilik Misyonu

Her ne kadar kodlama eğitimi geleneksel toplumsal cinsiyet rollerini kırma potansiyeline sahip olsa da, yine de ilgili alanlarda kadınların ve azınlıkların temsili yetersizdir. Kişisel deneyimlerimden dolayı işyerinde çeşitliliği ve katılımı teşvik etmek benim için büyük önem taşıyor.

Kadınları teknolojide işe almak ve yetiştirmek benim kişisel görevim haline getirdim. Hem veli hem de eğitimcileri, özellikle kız ve azınlıklar için dünyadaki tüm çocuklar için kodlama eğitimi konusunda ısrar ederek ve destekleyerek bu görevde bana yardım etmelerini teşvik ediyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu