Güncel

Çocuklar Bu Yaşta O Mutluluğu Yaşamış Oldu

Maltepe Üniversitesi tarafından hayata geçen Çocuk Üniversitesi ilk mezunlarını vermiş oldu. Yaşları 7 ile 12 arasında olan toplam 20 çocuk, 14 hafta devam eden eğitim boyunca “Doğayı keşfet, Ebru sanatı, Kodlama, Kısa film yapımı ve fotoğrafçılık, Mimarlık, Matematik” gibi dersler aldı.


Tamamı üniversite hocaları tarafından verilen eğitim neticesinde çocuklar Maltepe Üniversitesi’nde yapılan törenle diplomalarını aldı. Yapılan tören de veliler katılmış oldu öğrencilerin Mimarlık dersinde yaptığı eserler de tören yerinde sergilendi.

ÇOCUKLARI DÜŞÜNMEYE ALIŞTIRMAYA ALIŞTIRMAMIZ GEREKİYOR

Çocuk Üniversitesi’nin ortaya çıkış aşamasıyla ilgili konuşan Maltepe Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ümit Davaslıgil, “Bence bizim en büyük problemimiz düşünme tembeli olmamız. O sebepten çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren düşünmeye alıştırmamız gerekiyor. 

Ben uzun zamandan beri bu konuda çalışıyorum. Özellikle üstün zekalı, özel yetenekli çocuklarla ilgili çalışmalarım var. Bazı uluslararası test sonuçları da bize bu yolda ilerlememiz gerektiğini gösterdi. Bu sebeple böyle programların olması yararlı olacağını düşündük. 

Üniversitemiz de bunu kabul etti ve burada bir Çocuk Üniversitesi açmış olduk.

SEÇMELİ DERS SAYISINI FAZLA TUTMAK İSTEDİK

Projenin idari işler kısmında yer alan Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Belma Akşit ise zamanı şu şekilde değerlendirdi: “Aslında zaman çok kolay ilerlemedi. Çünkü her şeye sıfırdan başladık ve son derece karmaşık bir zamandı. Üniversitede olduğu gibi zorunlu dersler koyalım istedik. Bunun dışında seçmeli dersler de olsun istedik. Seçmeli derslerin çoğunlukta olmasına özen gösterdik. 

Öğrencilerin her birini ayrı ilgi alanları, ayrı yetenekleri var. Bu sebeple istedikleri seçimi yapabilsinler istedik.

ÇOCUK YETENEKLERİNİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ

Çocuk Üniversitesi’ni iki yönden söylemek istiyorum. Bunlardan ilki çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmak, meslekleri tanıtmak ve kendilerine uygun meslekleri seçmeleri konusunda karar vermeye başlamalarını sağlamak. İkinci olarak da eksikliğini kendi hayatımda hissettiğim bir hobi sahibi olmak. İnsanın mesleğin dışında bir ilgi alanı olması çok güzel bir şey.

BÜYÜNCE MİMAR OLMAK İSTİYORUM

Çocuk Üniversitesi’nden mezun olan 3’üncü sınıf öğrencisi Uğur Ömer Akarsu, okulda işlediği dersleri burada da tekrar yaptığını, onun dışında mimarlık, kodlama gibi dersler de gördüklerini açıkladı. 

Üniversitede ders yapmanın çok eğlenceli olduğunu söyleyen Akarsu, büyünce mimar olmak istediğini de dile getirmiş oldu.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu