Güncel

Cizreli Vatandaşlardan Yöresel Kilim Dokuma Kursuna Büyük İlgi Geldi

​Şırnak’ın Cizre İlçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan Yöresel Kilim Dokuma kursuna vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

​Şırnak’ın Cizre İlçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan  Yöresel Kilim Dokuma kursuna vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.
 

Cizre ilçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından ilçenin çeşitli yerlerinde ‘’Yöresel Kilim Dokuma’’ El sanatları kursları açıldı.

Yoğun ilgi görülen kurslarda, kursiyerler yeteneklerini sergileyerek kurslar sayesinde unutulmaya yüz tutmuş kilimcilik mesleğini de canlandırıyorlar.

Özellikle ev hanımlarının ya da işsiz gençlerin rağbet gösterdiği kursların sonunda, sertifikalarını alan kursiyerler meslek sahibi oluyorlar. Merkez bünyesinde açılan el sanatları nakış kursuna katılan kursiyerler, kurs sayesinde hem zaman geçirdiklerini hem de meslek öğrendiklerini söylediler.

Cizre Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Gümüş, amaçlarının bu kursları açarak her geçen gün unutulmaya yüz tutan ve yörede önemli bir kültürel değeri olan kilimcilik mesleğinin yeni nesil tarafından öğrenilmesinin sağlanması olduğunu söyledi.

Kurs sayesinde kursiyerlerin bir meslek sahibi olmalarının sağlandığını belirten Gümüş, “Bu kurslarda kursiyerler, yöresel desen hazırlama, isim yazma, bayrak dokuma, kilim heybe, kilim çanta ve araba takımı gibi ürün çalışmaları yapmaktadır. Kursiyerlerimiz özveri ile çalışmaktadırlar. Cizre Belediye Başkanı ve aynı zamanda Kaymakamımız Faik Arıcan’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı