Güncel

Çipli Kimlik Kartları Başvuruları Başladı

Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişikliklerin ardından yeni çipli kimlik kartları başvuruları başladı.

Ağrı İlçe Nüfus Müdürü Hacı Dede, Türkiye genelinde olduğu gibi Ağrı merkez ve 7 ilçede çipli yeni kimlik kartları için başvuruların başladığını duyurarak yeni kartlar hakkında bilgi verdi.

Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları bugün itibariyle tüm Türkiye’de dağıtımına başlandığını aktaran Dede, Ağrı Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü ve 7 ilçenin nüfus müdürlüğünde tüm teknik kontrollerin yapıldığını ve  yeni kimlik kartı başvurularını almak üzere hazır durumda olunduğunu belirtti.

Yeni kimlik kartları hakkında bilgi veren Dede, “Mevcur nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları,10 yıllık kullanım ömrüne sahiptir. Polikarbon materyalden oluşan, temaslı-temassız yonga içeren uluslar arası  standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran kimlik kartları, vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biometrik verilerin, üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesini yada değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır.” dedi.

“Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek”

Dede, yeni kimlik kartı projesi ile kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabileceği belirterek, “Ayrıca sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir. E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri vb) kimlik kartı ile erişilebilecektir. Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyehat belgesi olarak kullanılabilecektir. Kimlik kartı elektronik imza olarakta kullanılabilecektir. Kimlik kartı,kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik  iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük,yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik,sağlık,sigorta,bankacılık vb)asgariye inecektir.” ifadelerini kullandı.

Başvurular internet üzerinden de yapılabilecek

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük Web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr)  üzerinden ya da Çağrı Merkezi (199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılacağını kaydeden Dede, “İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı,askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.” diye belirtti.

Yeni kimlik kartalır birçok veriyi içerecek

Dede, şöyle konuştu: “15 yaşını tamamlamış olanların şahsen son altı içerisinde, ön cepheden çekilmiş (arka fon renginin beyaz, alın, yüz ve çenenin açık olduğu) bir adet biyometrik fotoğraf ile başvurması gerekmekte olup, başvuru sahiplerinin parmak izi,parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri biyometrik verileri alınır.On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf zorunlu olmamakla birlikte ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilmesi mümkündür. Başvuru sırasında ayrıca T.C Kimlik kartlarının PIN kodlarını içeren kapalı bir zarf teslim edilecektir.”

Yeni kimlik çıkarma bedeli 16 TL

Yeni kimlik kartı çıkarma bedelinin 16 TL,  kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL olduğunu söyleyen Dede, yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarına ilişkin olarak Kimlik Kartı başvurusunda bulunulması durumunda herhangi bir bedelin alınmayacağını sözlerine ekledi.

Dede, nüfus cüzdanı ibraz edilmemesi, yerleşim yeri adresi bulunmaması ve 18  yaşını tamamlayanların, kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememesi durumunda yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alma işlemlerini yapılacağını bildirdi.

Dede, “Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi halinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak 10 gün geçerli geçici kimlik belgesi düzenlenerek ilgiliye teslim edilecektir. Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında adrese PTT aracılığıyla gönderilecek olup, beyan ettiği adrese teslim edilmeyen kartlar başvuru sırasında belirtiği nüfus müdürlüklerine gönderilecektir. Bir ay içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Genel Müdürlüğe iade edilecektir.” diye konuştu.

Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda ise Dede, çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesini gerekli olduğunu, kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartının iptal edileceğini belirtti.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara suç duyurusunda bulunulacak

Dede, son olarak biyometrik verilerin karşılaştırılması sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulundukları anlaşılanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağı uyarısında bulundu.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu