Güncel

Çin’de Onlarca Erkek Bakın Ne Arıyor

​Çin’de bayan ve erkek nüfus arası giderek hızla açılan fark erkeklerin eş bulması artık çok zorlaşıyor. 30 yaşını geçen “artık erkekler” eş bulabilmek için olmadık yollara başvuruyor.

Çin’de 30 yaşını aşkın bekâr erkeklere “şengnan” deniyor. Bu kelime, hâlâ evlenecek bir eş bulamamış “artık erkek” anlamına geliyor. 

Nüfus içinde erkek sayısı giderek hızla çoğaldığı bir ülkede büyük bir sorun haline geliyor.

TEK ÇOCUK POLİTİKASI 2015′ TE KALDIRILDI

Çin’de yakın zamana kadar yapılan tek çocuk politikası sebebiyle erkeklerin sayısı bayanlardan daha çok. Bu politika 2015’te kaldırıldı, fakat etkisi görülmesi seneler almış olacak. Erkeklerin bayanlardan çok olması onların eş bulma olanağını kısıtlıyor. 

2020’de evlenme yaşına gelmiş erkek ve bayanlar arasındaki o fark 30 milyon olacağı tahmin yapılıyor. 

2030’da ise Çin’de erkeklerin dörtte biri 30’lu yaşlarında hâlâ evlenmemiş olması bekleniyor.

Bu sebeple erkekler arasında eş bulma yarışı giderek kızışıyor. Bu durum, bayanların kalbini kazanmak için erkekleri birçok ilginç yöntem bulmaya itmiş oluyor.

99 İPHONE’A RAĞMEN HAYIR

2015’te 40’lı yaşlarında Çinli bir işadamı kendisine uygun bir eş bulması için bir çöpçatanlık firmasına bir milyon dolar ödemesine rağmen netice alamaması sebebiyle firmaya dava açtığına dair bir haber yayımlanmıştı.Güneyde Guangzhou şehrinden bilgisayar programcısı başka bir Çinli erkek ise kız arkadaşına 99 iPhone almasına rağmen evlilik teklifi reddedilmesi üzerine sosyal medyada alay haline geldi. 

Çin’de ocak sonu ile şubat ortalarına kadar yapılan yeni sene kutlamaları bugüne dek eş bulmak için en uygun zaman olarak görülüyordu.

Fakat artık başka yerlerde olduğu gibi orada internet üzerinden ve WeChat gibi mesajlaşma programları aracılığıyla tanışma giderek daha popüler hale geldi.

KAYINVALİDE EKONOMİSİ

Ayrıca bazı bekâr erkekler gruplar halinde eğlence yerleri kiralayıp kız arkadaşlarıyla buluşma yöntemine başvuruyor. Bazıları ise kendilerini daha çekici kılmak için psikologlara ve modacılara başvuruyor. Ebeveyn baskısından kurtulmak için bazı erkekler de telefon üzerinden kız arkadaş kiralama servislerine başvuruyor.

Erkeklerin eş bulma sorunu yoksul kırsal kesimlerde daha da yoğun hissediliyor. Gelenekler, erkeğin evlenmesi için bayana maddi güvence sağlamasını öngörüyor. Evli ve 30’lu yaşlarda Hong Yang bunu Çin’in “kayınvalide ekonomisi” olarak tanımlıyor. “Erkek evlenmek istediğinde kayınvalidesi olacak bayan kızı için önce bir ev talep ediyor. Konut fiyatları çoğalması bir sebebi de bu.

MADDİYAT BAYANLARIN EŞ BULMASINI ZORLAŞTIRIYOR

Fakat bu maddi külfet bayanların da eş bulmasını zorlaştırıyor. Erkekler bu sebeple evlenme planlarını ertelemek zorunda kalıyor. 

O zaman da daha genç bayanlara yöneliyorlar. Çin’de eşler arasında 10-20 yaş fark oldukça yaygın. “32 yaşından sonra bayanların uygun bir eş bulması zorlaşıyor.

Hong Yang.Fakat eğitimli ve mali bağımsızlığı olan bayanlar için aynı şey geçerli. 30’lu yaşlarında evlenen ve Şanghay’da yaşayan Heather Ma bu bayanlara “istenmeyen kızlar” dendiğini söylüyor.

EBEVEYN TUZAKLARI

Eş bulma baskısı en büyük sebeplerden biri de ebeveynler. 39 yaşında Roger Zhou bu baskının devamlı hissettirildiğini söylüyor. 

Hatta ebeveynler çoğu zaman kendileri de işin içine dahil oluyor. 32 yaşında ve bekâr olan Melinda Hu, görücü usulüyle evlenmenin hala çok yaygın olduğunu söylüyor. “Kızları ya da oğulları henüz evlenmemiş olan ebeveynler üzerinde büyük bir sosyal baskı oluyor. Bu sebeple kızların 30′ yaşına gelmeden evvel görücü usulüyle tanışıp evlenmelerine izin veriliyor.

ŞANGHAY’DA ÇÖP ÇATANLIK KÖŞESİ VAR

Bir de evlenme pazarları konuşuluyor. En büyüklerinden biri Şanghay’da olan bu pazarda bir “çöpçatanlık köşesi” var. Ebeveynler kendi bekâr çocuklarının eğitim ve gelir durumu ve kişilik özellikleriyle ilgili bilgileri vererek onların reklamını yapıyor. 

Bazı ailelerin seneler boyunca bu pazarı yol etmek zorunda kaldığı söyleniyor. 

Fakat insanların tanışma, buluşma ve eş arama yöntemleri değişirken, mali güvence gibi pratik sorunlardan çok aşka önem verme eğilimi de gelişiyor.

Örneğin Jun Li evlenmek için acelesi olmadığı, “kalbine ve ruhuna” uygun erkeği beklemeyi tercih yaptığını söylüyor. Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Çin’de genel olarak romantizm kuralı hâlâ geçerli.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu