Güncel

Cenevre’de Kıbrıs İçin Tarafla Bir Araya Geldi

9 Ocak’tan bu yana Cenevre’de süren Kıbrıs görüşmelerinde bugün yeni bir aşamaya geçiliyor. Garantör ülkeler olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere de müzakere sürecinde ilk kez dış işleri bakanı düzeyinde masada. İlerleme sağlanırsa liderlerin katılımı gündeme gelebilecek.

Beşli Kıbrıs Konferansı BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açılış konuşmasıyla başladı. Ardından sırasıyla Rum lider Anastasiadis, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Yunan Dışişleri Bakanı Kocias, Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson konuştu. 

Konferansta, güvenlik-garantiler başlığı konuşulacak.

Bu tarihe kadar Kıbrıslı liderler Akıncı ve Anastasiadis’in diğer maddelerde beklenen ilerlemeyi sağlaması halinde garantör ülkelerden üst düzey katılım olması bekleniyordu. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Çipras’la birlikte, İngiltere Başbakanı Theresa May de Cenevre’ye gidebileceğinin sinyallerini vermişti.

11 Ocak akşamına kadar beklenen düzeyde uzlaşma sağlanamadığı için liderlerin katılımı da şimdilik askıya alındı. 3 garantör ülkenin dışişleri bakanları toplantıya katılıyor. Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’dan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve İngiltere’den Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın katıldığı konferansa, BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres başkanlık ediyor. 

Al Jazeera’nin diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre dışişleri bakanı düzeyinde toplanan Beşli Konferans’ta hedeflenen ilerleme sağlanır ve çözüm için ciddi bir adım atılması ihtimali ortaya çıkarsa, lider düzeyinde katılım da söz konusu olabilecek.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide, Cenevre’den Çarşamba günü yaptığı açıklamada “En zor konulardan bazılarıyla uğraştık. Neredeyse hepsine değindik. Çoğunu çözdük. Şimdi de diğerlerini çözmeye yakınız: Görüşmelerde hâlâ yapılacak şeyler var” dedi.

Haritalar çelik kasada

Gelinen aşamada yönetim-güç başlığı ve mülkiyet konularında hedeflenen uzlaşma sağlanamadı. Taraflar Cenevre’de mülkiyet başlığında üzerinde uzlaşma sağlanabilecek konuları listeledi, el değiştiren mülklerin finansmanıyla ilgili detayları masaya yatırdı. Yönetim-güç başlığı konusunda ise Anayasa’da değişiklik yapılmak isterse bunun şartlarının ne olacağını konuştu. Güvenlik-garantiler konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

Toprak konusu ise Çarşamba akşamı iki tarafın haritalarını masaya getirmesiyle konuşulmaya başladı. Akıncı ile Anastasiadis kendi haritalarını sundu. Haritalar, iki tarafın harita uzmanlarının kontrollerinin ardından BM’nin çelik kasasına alınarak kilitlendi.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs’taki tarafların kendi haritalarını Çarşamba sunacaklarını, haritaların BM’nin muhafazası altında olacağını ve kamuoyuyla paylaşılmayacağını duyurmuştu.

Eide, bazı medya organlarında yayınlanan haritaların gerçeği yansıtmadığını, konunun çok hassas olduğunu, haritayı sadece Kıbrıslı iki lider ve iki harita uzmanı ve kendisi de dahil sadece beş kişinin göreceğini belirtmişti. 

Harita konusunda Türk tarafı yüzde 29,2’ye kadar toprağın düşürülebileceğini söylerken, Rum tarafı bu oranın yüzde 28,2’de kalmasını istiyor.

Rum ve Türk tarafından siyasi partilerin temsilcileri de Cenevre’de ve müzakere heyetlerinden düzenli olarak bilgi alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu