Güncel

Çavuşoğlu : ABD PYD’ye Silah Veriyor

Suriye’deki son gelişmeler hakkında basın açıklaması yapan Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
“ABD, PYD’ye silah veriyor, nokta” dedi.

Katıldığı özel bir televizyon kanalında Suriye’deki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD, YPG’ye PYD’ye silah veriyor, nokta. ‘Bugüne kadar silah verdik hata ettiğimizi anladık’ diyorsa eyvallah. Ama bugüne kadar ABD, YPG’ye silah vermiştir, nokta.” dedi.

Suriye’deki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, ülke genelinde ateşkes konusu, ABD’nin PKK’ye silah vermesi, El Bab Operasyonu ve Münbiç konusunu değerlendirdi.

Astana’daki görüşmelerin Türkiye gözetiminde olacağını söylen Çavuşoğlu,”Ateşkesin sağlanması, takip edilmesi, ihlal eden bir taraf varsa hangi yaptırımlar uygulanacak bunlar üzerinde çalışıyoruz. Şu anda bir ateşkesin ülke geneline yayılması ve denetlenmesi, ikincisi de rejimle muhalefet arasında müzakerelerin Astana’da başlaması. Ama bu Cenevre’ye alternatif değildir, tamamlayıcı bir adımdır. Cenevre bildirgesi, BM’nin 2254 no’lu kararı dahili hepsini içine alan, artık siyasi çözüm için de çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhalefet ve Rusları bir araya getirdiklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Muhalefetle imzalanacak anlaşmaya biz Rusya’yla garantör oluyoruz ama rejimin garantisi kim olacak? Rusya olacak tabii ki. Rejimle de aynı anlaşmayı Rusya imzalayacak ve Rusya bunun garantörü olacak, ateşkese uyulması, ülke geneline yayılması ve siyasi çözüm için müzakerelerin tekrar başlaması.” konularını görüştüklerini söyledi.

“Ateşkesi sağlamaya çalışıyoruz”

“Astana’daki görüşmeler bizim gözetimimizde olacak.” diyen Çavuşoğlu daha sonra şunları kaydetti: “Müzakereyi rejimle muhalif grupların yapması lazım siyasi çözüm için. Bundan sonra Esad’ın Suriye’de birliği beraberliği sağlayamayacağına inanıyoruz. Esad’la görüşmek söz konusu değil. Önce ateşkesi sağlamaya çalışıyoruz. Ateşkes olmadan müzakerelerin bir anlamı olmaz. Ateşkesten sonra siyasi müzakereler başlayacak. Bu anlaşmaya göre her iki taraf da müzakere heyetini kendisi belirleyecek. Ama bizim şartlarımız var. YPG bir terör örgütüdür. Muhalefet de bunu kabul etmiyor. Bir terör örgütünün siyasi müzakerelerde yer almaması lazım.”

“ABD, YPG’ye PYD’ye silah veriyor”

ABD’nin PKK’ye silah vermesiyle ilgilide konuşan Çavuşoğlu, “ABD’nin içinde olduğu koalisyon Fırat Kalkanı operasyonumuza belli bir süreden beri havadan destek vermiyor. ABD, YPG’ye PYD’ye silah veriyor, nokta. Bugüne kadar silah verdik hata ettiğimizi anladık diyorsa eyvallah. Ama bugüne kadar ABD, YPG’ye silah vermiştir, nokta.” dedi.

Rakka ‘da ABD’nin PKK’yi kullanmak istendiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Madem DAEŞ’le mücadele için bir koalisyon kurduk, biz de size İncirlik Üssü’müzü açtık. El Bab’ta ciddi bir mücadele veriyor niye havadan destek vermiyorsunuz? Koalisyon epeyce zamandan beri destek vermiyor. Burada YPG ABD’lilere baskı yapıyor. YPG’nin amacı Afrin’le Münbiç tarafından gelip birleştirip terör koridoru oluşturmaya çalışmak. Rakka’da YPG’yi ABD kullanmak istiyor. YPG de diyor ki beni kullanmak istiyorsan El Bab’ta Türkler başarılı olmamalı ve koridorun önünde engel olmamalı. ABD kendisi söyledi El Bab’a gitmeyin. Burayı YPG kontrol etmiyor ki DAEŞ kontrol ediyor. Güya o bölgedeki operasyonlar Rakka operasyonunu gölgeleyebilir veya yavaşlatabilir. Telefonda söyledim; YPG sizden bunu rica ediyor siz de bunu bize söylüyorsunuz ama bu mümkün değil. Biz burada DAEŞ’le mücadele ediyoruz.” şeklinde konuştu
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu