Kültür

Camda Dünya Mirası Koleksiyonda Selimiye Kubbe Sahan

Camda Dünya Mirası Koleksiyonda Selimiye Kubbe Sahan Paşabahçe Mağazaları, “Camda Dünya Mirası” koleksiyon ürünlerini tarih ve sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. UNESCO tarafından koruma altına alınan eserlerden biri ve Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii’nden esinlenerek tasarlanan Selimiye Kubbe Sahan, koleksiyondaki en çok ilgi gören ürün oldu.

Paşabahçe Mağazaları, “Camda Dünya Mirası” koleksiyon ürünlerini tarih ve sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. UNESCO tarafından koruma altına alınan eserlerden biri ve Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii’nden esinlenerek tasarlanan Selimiye Kubbe Sahan, koleksiyondaki en çok ilgi gören ürün oldu.

Paşabahçe Mağazaları’nın UNESCO tarafından koruma altına alınan eserleri topladığı “Camda Dünya Mirası” koleksiyonu geniş ürün gamıyla göz doldurmaya devam ediyor. UNESCO tarafından 2000 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Selimiye Camii ve Külliyesi’nden esinlenerek tasarlanan Selimiye Kubbe Sahan, en çok ilgi gören ürünlerden biri oldu.

Toros siyah mermerden üretildi

2011 yılında Dünya Mirası olarak tescil edilen Selimiye Camii’nin iç avlusuna açılan kapının önündeki kubbedeki desenlerden ilham alınarak tasarlanan Selimiye Kubbe Sahan, el imalatı camdan üretildi ve rölyef desenlerin tümü 24 ayar altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlandı. Toros siyah mermerden üretilen Selimiye Kubbe Sahan sınırlı sayıda üretimiyle koleksiyondaki değerli parçalar arasında yer alıyor.

 

Mimar Sinan’ın ustalık eseri 

Osmanlı ve Türk tarihinin en önemli mimarı olarak kabul edilen Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Edirne’deki Selimiye Camii, ince ve zarif 4 minareye sahip büyük kubbesi; iç tasarımında kullanılan taş, mermer, ahşap, sedef ve özellikle çini motifleri ve ince işçilikleri ile döneminin en iyi örnekleri arasında yer alıyor. Kubbe ve kemerlerindeki kalem işleri, mermer döşemeli avlusu, yapıyla bağlantılı el yazması kütüphanesi, eğitim kurumları, dış avlusu ve arastası ile tarihi bir başyapıt olarak kabul ediliyor. Bu değerli eseri yaşam alanlarına taşımak isteyenler Paşabahçe Mağazaları’ndan veya internet üzerinden bu ürünü alabilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı