Ekonomi

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Artık İşsizlik Hızla Azalacak

​Bakan Müezzinoğlu, canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu Bu açıklamalardan biri ise işsizlikte beklenen azalma.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu NTV’de gündeme dahir açıklamalarda bulundu. Bakan’ın açıklamalarından satır başlar ise şöyle;

ERKEN SEÇİM

Vatandaş icraat bekliyor. Hükümetin erken seçime ihtiyacı yok.

İŞSİZLİK RAKAMLARI

Önümüzdeki ay hafif bir düşme yaşanacaktır. Ama Nisan-Mayıs ayı rakamlarında hızlı bir düşüş yaşanacak.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

1 Ocak-15 Nisan itibarıyla 802 bin 856 kişi istihdam edildi. İstihdam üretim rakamlarına da yansıyor. Haziran için 1 milyon rakamı hedefleniyordu, bu rakamı aşacağımıza inanıyorum.

EMEKLİ PROMOSYONU

Ödemelerin yüzde 75’ten fazlası tamamlandı.

ANNELERE YARI ZAMANLI ÇALIŞMA

Özel sektörde başlatıldı. Anne istihdamdan kopmasın diye de büyükanne projesini geliştirdik, ilk ayını tamamladı. Kamuda çalışanlar için de gündeme gelecek.

KIDEM TAZMİNATI

Kıdem tazminatında çalışan hakların, paranın işverenin kasasında birikmesi bir sorun. İşveren bunu bir finansman olarak da kullanıyor. İşveren bu yükün alınmasını istiyor. 

Çalışanların da yüzde 75’i neredeyse kıdem tazminatını alamıyor, mağdur oluyor. Bu kayıt dışılığına da sorun oluyor. İnşallah önümüzdeki haftadan itibaren paydaşlarımızla belirli taslaklar üzerinden görüşmüş olacağız. Hak kaybının olmaması en önemli duyarlılığımız.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu