Güncel

Büyük Skandal Avrupa’nın Parası DEAŞ’a Gitmiş

Avrupalı dev şirket Suriye’de faaliyetlerini devam ettirmek için DEAŞ’a para ödediği ortaya çıkması CEO’nun istifasıyla neticelendi.

Fransız ve İsviçreli inşaat şirketi LafargeHolcim Group’un 2012 ve 2014 seneler arasında Suriye’de faaliyetlerine devam edebilmesi için ülkede DEAŞ da dahil olmak üzere birçok gruba para verdiği ortaya çıktı. 

Bu gelişmenin üzerine yapılan şirket içi araştırmadan sonra firmanın CEO’su Eric Olsen istifa etti. 

Dev inşaat şirketin çalışanları kısa zaman evvel Jalabiya’da olan çimento fabrikasının güvenliğini sağlamak için ‘kabul edilemez anlaşmalarda’ bulunduklarını itiraf etmişti. 

Dev şirketin ‘güvenlik’ karşılığında yapmış olduğu ödemelerden bir kısmı terör örgütü DEAŞ’a gönderildi. 

Skandal sebebiyle istifa eden Olsen, “Olaylara müdahil olmasam ve hatta farkında bile olmasam da, istifamın bu konuya maruz kalan firmaya huzur getireceğine inanıyorum. 

LafargeHolchim firmasının Suriye’de militanlara yapmış olduğu ödemenin Eylül 2014 tarihine kadar devam ettiği söyleniyor.

DEAŞ’TAN BELGE

Şirketin kamyonları, 2013’te bölgede faaliyetlerini yapabilmek için teröristlerin kurmuş olduğu kontrol noktalarını geçmek zorundaydı. 

Bu sıkıntının ‘müzakereler neticesinde’ aşıldığı, hatta DEAŞ’ın şirkete geçiş serbestisi taşıyan sözde bir belge çıkarttığı kısa zaman evvel ortaya çıkmıştı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu