Kültür

Bütçe Yönetiminde Başarılıyız

Bütçe Yönetiminde Başarılıyız : Spinn Eğitim, Danışmanlık ve Teknoloji firmasının kurucusu Özlem Şengül, ekonomist yönüyle Türkiye ve dünya ekonomisini MAG Business’a anlattı.

Spinn Eğitim, Danışmanlık ve Teknoloji firmasının kurucusu Özlem Şengül, ekonomist yönüyle Türkiye ve dünya ekonomisini MAG Business’a anlattı.

“En başarılı olduğumuz konu bütçe yönetimi”

“Türkiye’de birkaç sene daha yüksek kur, yüksek faiz sorunları olacak” “Kayıtdışı ekonomi, makro göstergenin daha fazla bozulmasının önündeki en büyük engel”

Spinn Eğitim, Danışmanlık ve Teknoloji firmasının kurucusu Özlem Şengül, Türkiye’nin dünyayla entegrasyonunun giderek artmasıyla birlikte dünyadaki ekonomik döngülerden çok hızlı bir şekilde etkilenmesinin söz konusu olduğunu söyledi.
Türkiye’nin Lehman sonrası parasal genişleme ortamından nasıl etkilendiyse önümüzdeki dönemin parasal sıkılaştırmasından da aynı derecede etkileneceğini belirten Şengül, “Birincisi pozitif etkilemişti, ikincisi ise son birkaç yılda kur ve faiz tarafında çok şiddetli şekilde hissettiğimiz üzere negatif etkiliyor” dedi.
Makro politikalar açısından bakıldığında en başarılı olduğumuz konunun, bütçe yönetimi olduğunu dile getiren Özlem Şengül, “Kayıtdışı ekonomi, dolaylı vergilere aşırı bağımlılık ve yüksek sosyal güvenlik açığı gibi yapısal problemlerimiz olsa da konjonktürel bazda bütçe disiplininden vazgeçilmemesi pek çok makro göstergenin daha fazla bozulmasının önündeki en büyük engel. Bütçe yönetimi konusunda başarısız olsaydık faizler, enflasyon ve cari açık çok daha yüksek seviyelerde olurdu” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı