Güncel

Bunu Yapan Tazminatsız Kovulacak

İşverenler bildirimsiz olarak işçileri işten çıkartabilecek. Fakat bunun için belli şartlar var. İşçiler telefonda çok vakit geçirirse, iş dışında İnternet de çok vakit geçirirse tazminatsız olarak kovulabilir.

Çalışanlar, işverenin sözleşmeye aykırı hareket etmesi, yasalara uymadan eksik maaş verip gerçek maaşı bordroda gizlemesi, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması gibi sebeplerle iş akitlerini feshedip, yani istifa edip tazminatlarını alabiliyor. Buna karşı işverenler de benzer sebeplerle bildirimsiz olarak sözleşmeyi feshedip çalışanını işten çıkartabiliyor.

Haklı fesih düzenleyen maddelerin dışında çalışan da işveren de uyması gereken kurallar var. Çalışanların bazı davranışları yine işverene tazminatsız olarak fesih yetkisi veriyor. Özellikle iş yerinde çalışma düzenini bozan, verimi olumsuz etkileyen davranışlar burada önem kazanıyor. Teknolojinin gelişmesiyle artık çalışanlar telefonlarını ceplerinde taşıyor.

Dolayısıyla istedikleri an konuşabilir İnternet de dolaşabiliyor. Fakat bunun da bir sınırı var. Mesai saatinde işverenin koyduğu kurallara uyup verdiği işleri yapmakla yükümlü olan çalışan bu zamanı İnternet de geçirirse neticelerine katlanıyor. Atılmaya sebep olan davranışlardan bazıları ise şöyle: İş yerinde rahatsızlığa yol açacak şekilde arkadaşlarından devamlı olarak borç istemek.

Verilen işi tüm uyarılara rağmen kasten eksik yapmak.

İş ortamını olumsuz yönden etkileyecek şekilde iş arkadaşlarıyla devamlı olarak konuşmak, ya da iş arkadaşlarını rahatsız etmek. İşini aksatacak şekilde uzun telefon konuşmaları yapmak, İnternet de dolaşmak, yasaklı sitelere girmek. İşini aksatacak şekilde sosyal medyada sohbet yapmak, vakit harcamak.

İşe geç gelmeyi adet haline getirmek.

Kendisine emanet edilen ekipmanları hor kullanmak, özel işlerinde kullanmak. İşverenden izin almadan ek iş yapmak. İş yerinde konulan kurallara örneğin sigara yasağına uymamak. Buna benzer konularda ısrar eden çalışanlar için işverenin çıkartma yetkisi var. Hatta Yargıtayın kararlarına göre bu şekilde işten atılan çalışan kıdem tazminatını da alamıyor.

Yargıtay burada tazminat verilip verilmemesini karara bağlarken ‘işin aksatıp aksatılmamasını’ ölçü olarak kabul ediyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu