Güncel

Bundan Sonra Rio de Janeiro Güvenliği Ordu Tarafından Sağlanacak

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Rio de Janeiro eyaletinin güvenliği için orduyu görevlendirdi.

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Rio de Janeiro eyaletinin güvenliği için orduyu görevlendirdi.
 

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, uyuşturucu çeteleriyle sık sık çatışmaların yaşandığı Rio de Janeiro’da artan şiddet olaylarının önüne geçebilmek için orduyu görevlendirdi. Temer eyaletteki şiddeti kansere benzeterek organize suçun devlet tarafından kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

Ordunun yürüteceği operasyonların kontrolünün hükümette olacağı, Rio’da başarı sağlanması halinde başka kentlerde de güvenliğin orduya devredilebileceği dile getirildi.

Sokaklardaki asker varlığı, 1964-85 yıllarında hüküm süren diktatörlüğü hatırlattığı için bazı kent sakinleri tarafından endişeyle karşılanırken, tedbirleri zorunlu görenler de var.

Brezilya, dünyada en fazla cinayetin işlendiği ülkeler arasında yer alıyor. Rio eyaleti hükümetinin açıkladığı verilere göre eyaletteki cinayet oranları 2016’ya kıyasla yüzde 8, 2015’e kıyasla ise yüzde 26 artmış durumda.

Geçen yıl kentte, hırsızlık, saldırı ve cinayet vakalarında büyük artış yaşandı. Kentte uyuşturucu çetelerinin neden olduğu şiddet olayları nedeniyle okullar sık sık tatil ediliyor.

Brezilya’da petrol fiyatlarının düşüşü ve yolsuzlukların tetiklediği ekonomik durgunluk, suç çetelerinin büyümesine ortam oluşturuyor. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı