Güncel

Bugün Saatlere Aman Dikkat

Avrupa’da saatlerin bir saat ileri alınması Türkiye’de bazı akıllı telefonları bile şaşırttı. Bazı cep telefonların saati ise otomatik olarak değişti.

Avrupa’da gece yarısından itiberan saatler 1 saat ileri alınarak ‘Yaz saati’ uygulamasına geçildi. Böylece Avrupa ülkelerinin Türkiye ile arasında olan 1 saatlik fark ortadan tamamen kalkacak. Türkiye’de ise saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilerek yaz saati kalıcı hale getirilmesi üzerine saatler geri alınmamıştı. 

Bu durum bazı cihazların otomatik saat güncellemesi yapması ile kafa karışıklığına sebep olabilir. Avrupa’da saatler 1 saat ileri alınınca Türkiye’de bazı cep telefonların saati de otomatik olarak değişti.

SAATLER İLERİ ALINDI MI?

Yaz saati uygulaması sebebiyle bir saat ileri alınan saatler, alınan karar doğrultusunda Türkiye’de artık ileri alınmıyor. Avrupa ülkelerinde 26 Mart pazar günü saat 03.00’te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate inmiş olacak.

AVRUPA’DA 1 SAAT İLERİ ALINDI

Avrupa ülkelerinde 26 Mart pazar günü saat 03.00’te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasında olan zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate inmiş oluyor.

Türkiye ise saatler aynı kaldı. Fakat bazı elektronik cihazların otomatik olarak saati değişti. Bu sebeple çok sayıda kişi sosyal medyada paylaşımlarda bulunmaya başladı.

TELEFONLARIN SAAT AYARLARI NASIL YAPILIR?

ANDROİD TELEFONLAR İÇİN (Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei, Casper)

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmında ‘Tarih ve Saat’ bölümünü bulun ve girin. Yan ekranda görülen “Otomatik Tarih ve Saat” ile “Otomatik Saat Dilimi” ayarlarını aktif durumdan pasif duruma getirebilirsiniz.

İOS YANİ İPHONE TELEFONLAR İÇİN

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına gelin. Genel Kısmını seçin. Genel kısmında Tarih ve Saat bölümünü bulun. Tarih ve Saat bölümünde “Otomatik Ayarla” kısmını bulun ve onu devre dışı bırakabilirsiniz.

BİLGİSAYARLAR (Windows 10 için)

Masaüstü’nde altta olan görev çubuğu’nda Saat ve Tarihin yazdığı kısma sağ tıklayın. Tarih ve Saat Ayarla bölümünü bulun. Saati otomatik olarak ayarla” bölümünü devre dışı bırakın. Hemen Altında olan Saat Dilimini otomatik olarak ayarla” bölümünü de devre dışı bırakabilirsiniz

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı