Güncel

Bu Yüzden Çıkabilir 3. Dünya Savaşı

Sosyal medyada bir video gösterimi yapılan uluslararası hacker grubu Anonymous, 3. Dünya Savaş’ının nasıl çıkacağını söyledi. Video gösterime göre savaşa bütün dünya ülkeleri dahil olmak zorunda.

Aktivist hacker grubu Anonymous, yayınlamış olduğu video, 3. Dünya Savaşı’nın bu sene ya da önümüzdeki sene çıkacağını iddia etti. Grup, savaşın sebebi ise Kore’de yükselen füze tansiyonu olarak gösterdi.

Grup, Youtube kanallarından yayınladıkları videoda 3. Dünya Savaşı’nın bu sene ya da önümüzdeki sene çıkacağından bahsederek “Küresel anlamda gerçekleşecek ekonomik ve çevresel yıkıma hazırlanın” uyarısı yapılıyor. Anonymous, “Kore yarımadasında muhtemel bir savaşın izleri gözle görülür hale geldi. Ülkelerin stratejik davranmaya çalıştığını görüyoruz. Fakat bu savaş, diğer iki dünya savaşından farklı olarak, daha vahşi, kanlı ve çabuk olacak.
  
BÜTÜN ÜLKELER MECBUREN DAHİL OLACAK
 
Olası savaşın sadece son günlerde ‘tartışan taraflar’ Amerika, Çin ve Kuzey Kore arasında kalmayacağını söyleyen Anonymous, “Bu üç büyük gücün karışması küresel neticesi olan gerçek bir savaş. Diğer ülkeler mecburen taraf seçmek zorunda kalacaklar. Anonymous, Çin’in Amerika ve Kuzey Kore arasında kalıp stratejik davranmaya çalıştığını fakat tansiyon devamlı olarak yükselmesi sebebiyle sabırların tükeneceği kanısında.
  
Grup Japonya’nın bir Amerika müttefiği ve Kuzey Kore füzelerin potansiyel hedefi olarak, Kim rejiminden daha evvel ‘tehdit ve provokasyon’ gerekçesiyle bir saldırı yapıp yapmayacağı da sorguladı.
  
NE OLMUŞTU?
  
Kuzey Kore yaptırımlara rağmen nükleer silah programı üzerindeki çalışmalar devam ediyor. İkisi geçen sene olmak üzere 2006 senesinden beri 5 nükleer füze denemesi yapan Kuzey Kore, 5 Nisan Çarşamba günü de balistik füze denemesinde bulunmuştu. Japonya’ya doğru fırlatılan füze 60 kilometre uçtuktan sonra infilak etmişti.
  
Kuzey Kore’nin üzerinde çalıştığı nükleer başlıklı füzelerin menzili ABD topraklarına kadar ulaşabildiği söyleniyor. Amerikan yönetimi ise Kuzey Kore’nin füze denemesine sert tepki verdi. ABD Başkanı Donald Trump, eğer Çin Kuzey Kore’ye nükleer silah programından vazgeçme yönünde baskı olmassa, ABD’nin Kuzey Kore konusunda tek başına hareket yapacağını söylemişti.
  
Öyle ki ABD Nisan ayında Deniz Kuvvetleri’ne ait bazı savaş gemilerini Kore Yarımadası’na göndermişti. Kuzey Kore ise bu hamleye karşılık olarak ABD’nin gönderdiği uçak gemisini vurmaya hazır olduğunu duyurmuştu.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu