Güncel

Bu Ülkede Sadece Şişman Olan Bayanlar Eş Bulabiliyor

Dünyanın başka yerlerinde olan bayanlara zayıflamaları için baskı yapılır, Moritanya’da ise bunun tam ters oluyor. Sadece şişman bayanların koca bulabildiği Moritanya’da bayanlar istifra edene kadar yemek yiyor.

Moritanya’da yaşyan bayanlar, eski bir gelenek olan fakat cunta hükümet ile tekrardan baş gösteren ‘Leblouh’ uygulamasıyla zorla şişmanlatılıyor. Batı’da güzellik algısının tam tersine, şişman bayanlar güzel sayılmış oluyor. 

Aileler, kızlarını şişmanlatma kamplarına gönderip koca bulma şansı olacağını inanıyor. bayanlar eğer yediklerini çıkarırsa, çıkardıklarını tekrardan yemeleri için zorlanıyor.

ŞİŞMANLATMA KAMPINA GÖNDERİLİYORLAR

Dünyanın başka yerlerinde bayanlara zayıflamaları için baskı yapılıyor, Moritanya’da baskı tam tersi oluyor. ‘Leblouh’ ismi verilen bir uygulamayla, bayanlar zorla şişmanlatılıyor. Kız çocukları 6-7 yaşından itibaren özel şişmanlatma kamplarına gönderiliyor ve burada günde yaklaşık 16 bin kalorilik özel diyetlerle besleniyor.

(Normal bir yetişkin günde ortalama 2 bin kalori yakıyor. O yaşlarda kız çocukları ideal kalori yakımı ise 1500 civarında. ABD’li Olimpiyat şampiyonu yüzücü Michael Phelps’in en yoğun çalıştığı dönemde bile günde 12 bin kalori yakıldığı düşünülürse, 16 bin kalorinin ne kadar büyük bir miktar olduğu öne çıkmaktadır.

AİLELERİ, KOCA BULMANIN TEK YOLUNUN BU OLDUĞUNA İNANIYOR

14 yaşında olan Ticanniye, ailesi tarafından buraya gönderilmiş kızlardan bir tanesi. Ticanniye Fransızca öğretmeni olmak istiyor. Spor yapmayı çok seviyor ve şişmanlarsa rahat koşamayacağından endişeleniyor. Fakat ailesi kızlarının evlenme çağına geldiğinde zengin, iyi talipler bulabilmesinin tek yolu ise şişmanlaması olduğuna inanılıyor.

ÇIKARDIKLARINI YEDİREREK CEZALANDIRILIYORLAR

Ticanniye, güne litrelerce keçi sütü içip yağlı kuskus yiyerek başlıyor. Sonrasında darı lapasıyla ve fıstık ile hurmadan oluşan abur cuburlarla devam etmiş oluyor. Eğer midesi yediklerini kaldırmaz ve çıkarırsa asıl işkence ozaman başlıyor. 

Çünkü kampın sorumluları, kızları çıkardıklarını yedirerek cezalandırıyor. Bu sorumlulardan biri de 50 yaşında olan Aminetu Bint Elhecin. Elhecin, “Buradaki maksadımız kızları vücutları balon gibi şişene kadar beslemek.

DARBE HÜKÜMETİ BAŞA GEÇİNCE BAŞ GÖSTERDİ

Aslında kökleri çok eski zamana dayanan ‘leblouh’ uygulaması, 2000’lerin başında hükümetin çocuklarda obeziteyle mücadelesi yanı sıra Batı etkileriyle yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamış. Fakat 2008 senesinde askeri darbeyle başa geçen cunta hükümeti, geleneklere dönüş”ü desteklediğinden, ‘leblouh’ tekrardan baş göstermiş. Elhecin özellikle büyük şehirlerde zorla beslenen kızların oranın yüzde 80’lerde olduğu söyleniyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu