Ekonomi

Bu Tohumlar Servet Değerinde Kilosu İse Tam…

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde yapılan menekşe tohumları, kilosu 25 bin liradan dünyaya ihraç yapılıyor. Orhaneli ilçesi 15 köyde seralarda 5 aylık zorlu bir bakımdan sonra yetiştirilen menekşe çiçeklerin tohumları büyük rağbet görüyor.

Tohumun kilosu 2 bin 500 ile 25 bin lira arasında olan fiyatlarla ihraç yapılıyor. Köylüler, seralarda 100 saksıdan 1 kilo menekşe tohumu elde ediyor. 

Daha evvel Hollandalı bir firmanın aldığı tohumlar şimdi Çin’e ihraç yapılıyor.

25 ÇEŞİT TOHUM ÜRETİLİYOR

Menekşe çiçeğinin Orhaneli ilçesinin 15 köyünde 25 çeşit tohumu üretiliyor. Köylüler çiçeklerlere 5 ay boyunca her gün çocukları gibi bakıyor. 

Bu iş dağ köylerine ciddi gelir getiriyor. Köylerinde 12 adet serası olduğu söyleniyor. Başköy Muhtarı Hasan Acar, “Bu çiçek tohumları daha evvel Hollandalı şirket satın alıyordu. Şirket bir sene evvel Çinliler tarafından satın alındı. 

Köyümüzde yetişen çiçek tohumları dünyanın çeşitli ülkelerinde park ve bahçeleri süslüyor. Biz menekşenin 25 çeşidin tohumunu üretiyoruz. 

Köyümüzdeki 12 serada yaklaşık 100 kilo menekşe tohumu üretiliyor. Bir kilo tohum yaklaşık 100 saksı çiçekten çıkıyor. Tohumu, çiçeği ektikten 5 ay sonra alabiliyoruz. Bu işi biz köy olarak ailece yapıyoruz.

Köyün hanımları ise, “Biz bu çiçeklere gözümüz gibi bakıyoruz. Seralarda çiçek yetiştirerek aile bütçesine katkı sağlıyoruz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu