Ekonomi

Bu Kursa Yoğun İlgi Var

​Türkiye’de hem istihdama katkı sağlamak hem de ihtiyaç olduğu elemanı yetiştirmek için sektörler de atağa geçti. İş garantili kurslarla, bu sene 50 bin şahıs işe alınacak.

İş dünyası 2017’senesi çok daha iyi olacağını tahmin ediyor. Bu sene yüzde 10 büyüme öngören sektörler, işçi alacak. Bu sektörlerden biri de perakende. Bu sene büyüme bekleyen gıda perakendesi 50 bin şahısa iş imkanı doğacak. Sektör kendi elemanını yetiştirmek için, okul kuruyor, kurs açıyor, online eğitim veriyor.

YOĞUN İLGİ VAR

Bu kurslardan faydalanmak isteyen şahısların hem yetiştirilecekleri mesleğe uygun özellikleri taşıması hem de işverenin aradığı şartlara uygun olması gerekiyor. Satış danışmanı, reyon görevlisi, kasiyer, kasap, manav, şarküteri uzmanı en çok aranan meslekler. Eğitimlerin hepsi ücretsiz ve iş garantili olacak.

20 TL HARÇLIK

Kursun süresi, eğitimi alınacak mesleğe göre değişiyor. Örneğin kasiyer ve reyon görevlisi kursu 60, perakende satış danışmanılığı eğitimi 40 gün. Kursun sonunda ise sertifika veriliyor. Eğitim boyunca kursiyerin sağlık primleri ödeniyor, günlük 20 lira harçlık veriliyor. Kurslar İşkur işbirliği ile yapılıyor.

PERAKENDE OKULU’NA GİDİN

95 milyar lira ciro ve 270 binden çok istihdamı temsil yapan gıda Perakendecileri Derneği’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek eğitimi kursları (İSMEK) ile kurduğu Perakende Okulu var. Okulda satış danışmanı, kasiyer, kasap, manav, şarküteri uzmanı eğitimi veriliyor. kurslar ücretsiz ve sonunda iş garantisi var.

ONLİNE KOLAYLIK

Avrupa Birliği fonu ile açılan ‘online perakende eğitimi’ kursu da var. www.e-learnretail.org üzerinden eğitim veriliyor. Okula gidemeyenler için online temel parekendecilik bilgilerinin verildiği projenin sonunda da sektörde GPD ve Kategori Mağazacılık Derneği (KMD) üye işyerlerinde iş garantisi sağlanıyor.

İŞÇİ-İŞVEREN KARİYER’DE

GPD, KMD’nin, İSMEK ve İşkur’un kurslarında perakende eğitimi sertifikası alanların, başvurabileceği iş ilanları, ücretsiz olarak yayınlandığı İş-PER Kariyer Platformu da kuruldu. www.is-per.org adresinde yayına geçen sitede üye kuruluşlar iş ilanlarını giriyor. İş arayanlar başvuru yapabiliyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu