Güncel

Böyle Ambulans Hiçbir Yerde Görülmedi

13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı zamanı gelirken, Katmerciler, fuarda zırhlı ambulansı görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Katmerciler, zırhlı ambulansı, ilk defa 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’17) sergilemeye hazırlanıyor.

4×4 zırhlı ambulans, yüksek riskli bölgeler için ulaşım, ilk yardım ve  hastaların nakli için Ford F550 araç şasisi üzerine tasarlanıp donatıldı. Ambulansın geniş iç hacmi sayesinde ayakta operasyon yapılacak hastalara müdahale yapılabiliyor.

Araç 5 hasta, 2 sağlık personeli ve sürücü dahil olmak üzere toplam 8 kişilik taşıma  kapasitesine sahip. 300 beygir gücüne ve 4×4 sürüş özelliklerine sahip ve her türlü yol ve iklim koşullarına uygun olarak üretildi zırhlı ambulanslar, istenilen konfigürasyonda ve farklı balistik seviyelerine uygun dizayn edilebiliyor.

ARACI AĞIRLAŞTIRMAYAN ZIRHLAMA SİSTEMİ

Katmerciler’in yeni zırhlama sistemi ise “NEFER” ismi altında sektöre sunuldu. Zırh çeliğine göre daha hafif olan, dolayısıyla aynı koruma seviyesini sağlarken aracı ağırlaştırmayan kompozit seramik bazlı bu zırhlama sistemi, 4×4  off-road özelliklerine sahip araçlar üzerinde, hem kırsal hem de şehir içi kullanım için optimize olabiliyor. 

NEFER” zırh sistemi, Türkiye’de  kategorisinin ilk örneği olarak, Rubicon Jeep üzerine yapıldı. Toyota Land Cruiser, Volkswagen Amarok, Ford F550 gibi 4×4 off-road  araçlara yapılabilen zırhlama, paletli ve tekerlekli diğer araçlara da  uygulanabilir nitelikte. 

Katmerciler, muharebe aracı “HIZIR” ve  personel taşıma amaçlı “KHAN”ın yanı sıra zırhlı ambulanslarda da bu teknolojiyi kullanmak üzere çalışmalar devam ediyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu