Ekonomi

Borsa İstanbul’da En Çok Bankalar Kazandı

Borsa İstanbul’da işlem gören 10 mevduat bankasının bu yılın 9 ayındaki karı 2015’in aynı dönemine göre yüzde 56,5 artışla 19,2 milyar lira oldu

​Borsa İstanbul’da işlem gören 10 mevduat bankasının bu yılın 9 ayındaki karı, 2015’in aynı dönemine göre yüzde 56,5 artışla 19,2 milyar lira olurken, ortalama öz kaynak karlılığı da yüzde 13,8 seviyesinde gerçekleşti.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, borsada işlem gören Akbank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, ICBC Turkey Bank, İş Bankası, Şekerbank, VakıfBank ve Yapı Kredi’nin konsolide olmayan toplam aktif büyüklüğü bu yılın eylül sonu itibarıyla 1 trilyon 675 milyar liraya ulaştı. Söz konusu rakam, geçen yılın sonuna göre yüzde 7,6 artışa işaret etti.

Borsa İstanbul’da işlem gören 10 mevduat bankasının bu yılın ocak-eylül dönemindeki net dönem karı 2015’in aynı dönemine göre yüzde 56,5 artarak 19 milyar 185 milyon 449 bin liraya ulaştı.

Söz konusu bankaların öz kaynakları, eylül sonu itibarıyla geçen yılın sonuna göre yüzde 10,8 artışla 187 milyar lirayı aşarken, ortalama öz kaynak karlılığı da yüzde 13,8 düzeyinde gerçekleşti.

NET KARIN LİDERİ GARANTİ

Borsa İstanbul’daki mevduat bankaları içinde bu dönemde en fazla karı 3 milyar 911 milyon TL ile Garanti Bankası elde etti. Garanti’yi 3 milyar 444 milyon lira net kar ile Akbank, 3 milyar 337 milyon lira net kar ile de İş Bankası izledi.

Bu yılın 9 ayında 2015’in aynı dönemine göre net karını en çok artıran banka ise Yapı Kredi oldu. Kar artışı yüzde 92,8 olan Yapı Kredi’yi, yüzde 80,2 ile DenizBank ve yüzde 65,1 ile Akbank takip etti.

Akbank ise ortalama öz kaynak karlılığı en yüksek banka oldu. Eylül 2016 itibarıyla ortalama öz kaynak karlılığı yüzde 15,7 düzeyinde bulunan Akbank’ı, yüzde 15,3 ile Garanti Bankası, yüzde 14,8 ile VakıfBank, yüzde 14,2 ile Halkbank, yüzde 13,9 ile DenizBank, yüzde 12,8 ile İş Bankası ve yüzde 12,7 ile Yapı Kredi izledi.

Borsa İstanbul’da işlem görmeyen Ziraat, Türkiye’nin en büyük aktif toplamına sahip bankası olurken, net karını da bu yılın 9 ayında 2015’in aynı dönemine göre yüzde 39,8 artırarak 5 milyar liraya çıkardı. Ziraat’in yılın 9 ayındaki net karı, Borsa İstanbul’daki 10 mevduat bankasının toplam karının 4’te birine denk geliyor.

Ziraat Bankası’nın ortalama öz kaynak karlılığı da eylül sonu itibarıyla yüzde 19,6 seviyesinde gerçekleşti.

BANKALARIN KARLARINA VISA ETKİSİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Türk bankacılık sektörü, bu yılın 9 ayında 2015’in aynı dönemine göre yüzde 55 civarındaki artışla 28 milyar 906 milyar lira kar elde etti.

Analistler, Merkez Bankasının TL zorunlu karşılık oranlarını indirmesi, BDDK’nın ihtiyaç ve otomobil kredilerinde karşılık oranlarını düşürmesi ve bazı bankaların tek seferlik Visa gelirlerinin etkisiyle bankaların yılın 9 ayında karlılıklarını artırabildiğini belirtti.

Turkey Macro View (TMV) Consulting Yönetici Direktörü Ferhat Yükseltürk, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ekonomide özellikle 3’üncü çeyrekte meydana gelen risklere rağmen düşen faizlerin de etkisiyle bankaların yılın 9 ayında ortaya koyduğu olumlu performansın son 3 yılın üzerinde gerçekleştiğini kaydetti.

Söz konusu olumlu performansta, tek seferlik varlık satışı ve genel karşılıkların düşürülmesi paralelinde tüketici kredilerinin artmasının etkili olduğunu, net faiz gelirindeki yükselişin ise görece ılımlı kaldığını ifade eden Yükseltürk, karlılığı sınırlayan en önemli faktörler arasında, tahsili gecikmiş alacaklardaki artış doğrultusunda yükselen özel karşılık giderlerinin ön plana çıktığını, öz kaynak karlılığının kamu bankalarında düşük fonlama maliyeti sayesinde yüzde 14’ün üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

Yükseltürk, olumlu performansın, bankaların sermaye tabanlarını, dolayısıyla gelecek dönemde kredi verme kapasitelerini artırmaları bakımından önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Piyasada, bankaların karlılığının yüksek olduğu algısı bulunsa da mevduat getirisi ve bunun üstüne eklenecek risk primi düşünüldüğünde, getirilerin olumlu performansa karşın oldukça makul seviyelerde bulunduğunu düşünüyoruz. Karlılığın, öz kaynakları artırarak kaldıraç yoluyla bankaların kredi büyümesini ve dolayısıyla ekonomik büyümeyi destekleyecek önemli bir unsur olduğu düşünüldüğünde, bu yıl yaşanan olumlu kar rakamlarının önümüzdeki dönemde kredi büyümesini destekleyeceğini öngörüyoruz. Öte yandan, karlılıkta yılın 9 ayında yaşanan olumlu performansa karşın, küresel faizlerdeki yukarı yönlü trende paralel olarak faiz oranlarındaki düşüşün sonuna gelmemizin, önümüzdeki dönemde bankaların fonlama maliyetlerini daha da artıracağını ve net faiz marjında düşüşe yol açacağını düşünüyoruz.”

Yükseltürk, TL’deki değer kaybı ve iç talepte yaşanan yavaşlama nedeniyle de özel provizyon giderlerinde yukarı yönlü baskının süreceği öngörüsünde bulunarak, “Sektörde 2016’da görülen olumlu karlılık performansının gelecek yıl yerini karlılıkta bozulmaya bırakacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu