Güncel

Bitlis Ekonomi ve Kalkınma Çalıştayı Başladı

Bitlis Ekonomi ve Kalkınma Çalıştayı’ düzenlenen programla başladı.

‘Bitlis Ekonomi ve Kalkınma Çalıştayı’ düzenlenen programla başladı.
 

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından düzenlenen, ‘Bitlis Ekonomi ve Kalkınma Çalıştayı’ düzenlenen programla başladı.

BEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda başlayan çalıştaya Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, il Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkan Yardımcısı Musa Karademir, öğretim üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, bazı kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Çalıştaya, Bitlis Valiliği, Bitlis Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği, Anadolu Ajansı, İşadamları Derneği Bitlis Şubesi destek verdi.

24-26 Kasım tarihleri arasında sürecek olan “Ekonomi ve Kalkınma Çalıştayı”nın açılışında konuşan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, ilin vizyonu ve kimliğinin oluşmasında üniversitelerin önemli bir değer olduğunu ifade ederek, “Bitlis, barındırdığı bir takım değerlerle keşfedilmeyi bekleyen itici güç olan katkısı olacak bir ilimiz. Burada özellikle şehirlerin gelişmesinde yerel sektörler ön planda olur.” dedi.

“Bitlis, yaklaşık 600’e yakın tescilli yapıyla bölgedeki en zengin ildir”

“Bunu öne çıkarmak ile katkı sağlamak vizyon oluşturacak anlamında üniversiteler burada ortaya çıkıyor. Şehirlerin ruhu vardır. Kadim tarihe meydan okuyan kültürel değerleri ayakta duruyorsa, o şehirler kimlikli ve kadim şehirlerdir.” diyen Ustaoğlu, şunları söyledi: “Bitlis ise kadim kültürünün hala ayakta duran ve barındıran bölgedeki en zengin illerin başında gelir. Bunu ortaya çıkarmak ve geleceğe aktarmak bizlere düşen en önemli görevidir. Yaklaşık 600’e yakın tescilli yapıyla bölgedeki en zengin ildir. Bu tarihi değerleri yapacağımız restorasyonlarla tarihi eserler yaşamak ve korumak, insan nefesi ile ayakta duruyor. Kendi haline bırakırsak, eski haline geri döner. Oralara fonksiyon yükleyerek yapacağımız çalışmalarla gelecek nesillere aktaracağız. Bu anlamdaki ‘Sokak Sağlıklaştırma çalışması’ ve Bitlis Kalesi ile ilgili 2018 yılında yapılacak çalışmalarla kültürel zenginlikleri geleceğe taşıyacağız. İslam kültürünün ve İslam mührünün vurulduğu 28 camimiz var. Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinde restorasyonları bitiyor. Geleceğe bırakacağımız değerler olacak. Hanlar, köprüler ve en önemlisi tarihe meydan okuyan Ahlat’taki Selçuklu Mezarlığı bizim için büyük bir değer. Bugüne kadar 8 bin 300 mezarla tarihe şahitlik eden bu eser, gelecek nesillere bırakacağımız en büyük eserdir.”

“Tarımsal değerlerimiz de ekonomiye önemli bir katkı sağlayacak”

Vali Ustaoğlu, ekonomik ve kültürel değerlerin yanında tarımsal değerlerin de ekonomiye katkı sunacağını vurgulayarak, Bitlis’in balı ve cevizinin bir marka haline geldiğini belirtti.

Ustaoğlu, konuşmasının devamında, “Bizim kültürel değerlerin yanında tarımsal değerlerimiz de var. Bunun en önemlisi Bitlis balımızdır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yapılan konferansta Bitlis Balı Dünya 3’üncüsü seçildi. Yapılacak çalışmalarla balın geliştirilmesi ve ilin ekonomisine kazandırılması noktasında çalışmalar yapılacak. ‘Ceviz Çalıştayı’ ile Bitlis cevizinin tadının farklı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. İlimiz ekonomisinde cevizin ciddi katkılar sağlayacağına inanıyoruz. ‘Pomza Perlit Çalıştayı’da ilimiz ekonomisinde itici güç olacaktır.” diye konuştu.

“Üniversite olarak kentin ekonomisine katkı sunmak için çalışmalarımız devam ediyor”

Programda konuşan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım ise “Yeni dönemdeki görevlerimizden biri de Bitlis’in kalkınmasını ele aldık. Seri çalışmalar başlattık. İlki ‘Pomza Perlit Çalıştayı’ oldu. Çok güzel dönüşleri oldu. 2 Avrupa Birliği projemiz oldu. Ardından ‘Ceviz Çalıştayı’ oldu. Bugünde ekonomi ve kalkınma çalıştayı başladı. Arıcılık Çalıştayı kısa bir süre sonra başlayacak. Bunlardan kısa vadede dönüşler almak istiyoruz. Orta vadede Ar-Ge’ye yönelik çalışma yapmaya başlayacağız. Özelikle Bitlis florası ve bu flora içerisinde en önemli olan tıbbi ve aromatik bitkiler var. Bunların pazara kadar gelmesi için bir proje hazırladık. Arıcılık ve bal ile ilgili çalışma başlattık. Balın değerlini artıracak çalışmalara başladık. Akredite ve laboratuar çalışmalarımız var. Projeler artması gerekiyor. Uzun vadede kurumsal yapımızı güçlendirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Program, açılış konuşmalarının ardından başladı. Birinci oturumda Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş ile İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Metin Çoban ‘Turizm Fırsatları’ konulu sunum gerçekleştirdiler.

Program değişik salonlarda 2 gün boyunca devam edecek. 

 

İLKHA

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu