Güncel

Bir Dönem Kapandı Yeni Dönem Resmen Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’ye katılımıyla çok partili sisteme geçişten beri ilk partili cumhurbaşkanı oldu, bu üyelikle birlikte Türk siyaseti de yeni bir evreye girdi.

21 Mayıs’ta yapılacak olan 3. Olağanüstü Kongre’de AK Parti Genel Başkanlığı koltuğuna oturacak olan Erdoğan, o tarihten sonra partisinin programlarına da katılabilecek. Haftada bir MYK’yı ayda bir MKYK’yı toplayacak olan Erdoğan, teşkilatları da ziyaret yapabilecek.

Parti yöneticilerin belirlenmesinden politikaların şekillenmesine kadar her alanda belirleyici olacak olan Erdoğan, yurt dışı programlarına da partili cumhurbaşkanı unvanıyla katılabilecek. 

KARAR MEKANİZMALARI HIZLANACAK 

Partili Cumhurbaşkanlığıyla birlikte Türkiye önemli bir değişim sürecine de girmiş olacak. Yeni döneme uygun yeni politikalar, yeni kadrolar ve yeni uygulamalar hayata geçecek. Yeni yapılanma ile birlikte ekonomi, diplomasi, güvenlik alanında yeni politikalar ve 2023 hedefleri ışığında adımlar atılacak. 

Bir taraftan da AK Parti yeni formatıyla, yeni yönetimiyle 2019 seçimlerine hazırlanacak. Karar alma mekanizmaları yeni dönem ile birlikte daha hızlı olacak. Cumhurbaşkanı hem partiden gelen yetkilerini hem de Cumhurbaşkanlığı makamından gelen yetkilerini kullanarak süreçleri hızlandıracak. 

Özellikle terörle mücadelede konusunda kararlılığın daha güçlü bir şekilde devletin en tepe noktasından devreye sokularak bunun yürütmeye de yansıtılması hedefleniyor. 

İCRACI MAKAMA DÖNÜŞECEK 

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi yeni bir sinerji de ortaya çıkaracak. Cumhurbaşkanlığı makamı artık temsili bir makam olmaktan çıkarak icracı bir makama dönüşmüş olacak.

AK PARTİ DAHA AKTİF ÇALIŞACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan farklı bir Cumhurbaşkanı profili çizerek zaten sahada yer almıştı. Bundan sonra partisini de bu şekilde koordine ederek teşkilatların da kendisi gibi çok daha aktif bir politika izlemesini sağlayacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki teşkilatların koordinasyonunu bizzat yönlendirmesini yapacak. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu