Kültür

Bingöl’ün Saklı Tarihi Buban Bacaları, Keşfedilmeyi Bekliyor

Bingöl’ün Sancak beldesine bağlı Oğuldere (Buban) köyünde bulunan “Buban Bacaları”, bir elif harfini andıran, gökyüzüne doğru yükselen doğa harikası taşların oluşturduğu görüntü dikkat çekiyor.

Kapadokya’daki dünyaca ünlü Peri Bacaları’na benzeyen ve ismini bulunduğu köyün Kürtçe isminden alan Buban Bacaları, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Tarihi camileri, yüzen adaları, şelaleleri, termal kaynakları ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Genç ve Kiğı ilçeleri ile tanınan köklü bir tarihe sahip Bingöl’ün, çevresinde tarihin farklı dönemlerine ait çokça kalıntıların olduğu biliniyor.

Bingöl Sancak Oğuldere Köyünün yakınında bulunan Buban Bacaları’nın oluşumu hakkında kesin bilgi olmazken, çok uzun geçmişi olduğu söyleniyor.

Bacaların oluşum şekli, vadi yamaçlarından inen sel suları ve rüzgârın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla peribacası şeklinde olan ilginç sivri kaya şekillerinin ortaya çıkmasını sağlamış. Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamalarına ve kopmalarına neden olmuş. Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece sivri ve uzun kaya şekilleri ortaya çıktığı belirtiliyor.

Bu tip bacaların oluşumunda rüzgâr aşındırmasının etkili olduğu da söylenirken, rüzgârın aşındırarak oluşturduğu bu tip sivri kayaların oluşumu binlerce yılda meydana geldiği kaydediliyor.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu