Güncel

Bingöl’ü Sel Vurdu Çok Sayıda Hayvan Telef Oldu

Bingöl’de sağanak yağışlar etkisini arttırınca altyapı yetersizliğinden dolayı kentin bir çok noktasında taşkınlar yaşandı. Kentin ortasında bulunan Çapakçur köprüsü yıkıldı, Yaşanan taşkınlar sebebi ile çok sayıda hayvan sele kapılarak telef olduğu bildirildi.

Bingöl’de sağanak yağışlar etkisini arttırınca altyapı yetersizliğinden dolayı kentin bir çok noktasında taşkınlar yaşandı. Kentin ortasında bulunan Çapakçur köprüsü yıkıldı, Yaşanan taşkınlar sebebi ile çok sayıda hayvan sele kapılarak telef olduğu bildirildi.

Bingöl’de dün sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış, akşam saatlerinde etkisini arttırınca sel taşkınları meydana geldi.

Yoğun yağış nedeniyle Bingöl’ün iki yakasını birbirine bağlayan ve şehirlerarası ulaşımda kullanılan Çapakçur Köprüsü yıkılınca trafik çift taraflı kapatıldı.

Aşağı Çarşı Mahallesi Çapakçur deresi yakınlarında bulunan hayvan barınaklarında onlarca hayvan telef olurken,  park halindeki bazı araçlar selden zarar gördü. Araçlar, olay yerine gelen AFAD ve itfaiye ekipleri tarafından bulundukları yerden çıkarıldı.

“Küçükbaş hayvanları sel alıp götürdü”

Yaşanan selden dolayı hayvanları telef olan vatandaşlardan Gıyasettin Çintay, “Dün gece sel baskını oldu. Benim ve bizim bir köylünün hayvanları selden dolayı telef oldu. Benim, 39 küçükbaş hayvanım, arkadaşımın ise 6  büyükbaş hayvanı telef oldu. Büyükbaş hayvanlarımız zincirli olduğu için su içinde boğuldu.  Küçükbaş hayvanları ise sel alıp götürdü. Evimizin altında bulunan bodrumu da su bastı. Böyle bir sel daha önce 1991 yılında olmuştu. Meyve bahçem vardı, sel tüm ağaçları yerinden söküp alıp götürdü.”

“Sel taşkını dere ıslahı düzgün yapılmadığı için meydana geldi”

Sel taşkınlarının oluşmasının nedeninin, dere ıslahının düzensiz yapılmasından kaynaklandığını ileri süren Çintay, “Burada dere ıslahını yapan firmayı uyardım.  Dere yatağını çıkardılar, düzgün yapmadıkları için böyle bir sel taşkını oldu. Eğer zamanında uyarılarımızı dinleseydiler bu kadar zarar olmazdı.” diye belirtti.

Selden zarar gören vatandaşlardan Zeki Çamuka ise “Ben yatsı namazı için camiye gittim. Namaza az kaldığı için Kur’an okuyordum. Arkadaşın biri dışarı çıktı, ‘sel gelmiş’ dedi. Dışarıya çıktım hayvan sesleri geliyordu. Baktım, ağıllarımız yerle bir olmuş. Evde bulunan çocukları pencereden dışarı çıkardım. 6 sığırım telef oldu, samanlıklar, ağıllar hepsi yerle bir olmuş. Zararımız büyük. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Dün gece görevliler gelip baktılar, yarın da geleceklerini söylediler.” ifadelerini kullandı.
 

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu