Gap

Bingöl’de Ekonomiyi Canlandıracak Yatırım Yapıldı

Bingöl’de yatırım kararı alan SÜTAŞ şehre hayvancılık ve yem sektöründe ekonomik canlılık kazandıracak.

SÜTAŞ’ın Bingöl’e aldığı yatırım kararını değerlendiren Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan, yatırımın gerçekleşmesi halinde Bingöl’de sadece hayvancılığın değil tarımın da gelişeceğini söyledi.

Bingöl ekonomisinin hayvancılık ile gelişebileceğine dikkat çeken Karaarslan, “Bingöl’ün coğrafi yapısı hayvancılığa oldukça müsait. Geçmiş yıllarda da bilindiği gibi Bingöl ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanıyordu. 90’lı yıllarda hayvancılık giderek zayıflamaya başladı ve 2000’li yıllarda neredeyse bitme aşamasına geldi.” dedi.

Hayvancılığın Bingöl’ün lokomotif sektörü olduğuna dikkat çeken Karaarslan, “SÜTAŞ yatırımı ile Bingöl’deki hayvan varlığı ciddi oranda artacak binlerce insanımız doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sahibi olacaktır. SÜTAŞ’ın geçtiğimiz yıl Bingöl’den sadece süt toplaması dahi hayvancılığa doğrudan etki etmişti.” diye konuştu.

Karaarslan, SÜTAŞ’ın fabrika kurması ile birlikte Bingöl’e daha büyük katkılar sağlayacağını belirtti. SÜTAŞ’ın istihdamı da etkileyeceğini anlatan Karaarslan, “SÜTAŞ sayesinde çiftçilerimize de yeni çalışma alanları doğacaktır. Bingöl’de ekilmeyen araziler çiftçilerimizin maharetiyle yem bitkileri ekilerek ciddi bir katma değer sağlanabilir. Çiftçilerimiz ektiği yem bitkilerini bu sayede pazarlama sıkıntısı da yaşamayacaktır. Bingöl’e yatırım kararı alan SÜTAŞ sadece hayvancılığı geliştirmeyecek, yem bitkileri üretimini de artıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu