Güncel

Bill Gates Biyoterör Tehlikesine Dikkat Çekti

Dünyanın en zengin adamı olan Bill Gates Farklı bir terörizm konusuna dikkat çekerek, Biyoterörizm önlem alınmazsa yılda 30 milyon insanın ölümüne sebep olabilir dedi.

Dünyanın en zengin adamı olan Bill Gates Farklı bir terörizm konusuna dikkat çekerek, Biyoterörizm önlem alınmazsa yılda 30 milyon insanın ölümüne sebep olabilir dedi.
Gates,  Almanya’da düzenlenen  Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada birçok güvenlik uzmanının gözünden kaçan bir tehdidi gündeme getirdi. Biyoterörizm tehlikesi hakkında konuşan Gates, teröristlerin ürettiği bir mikropla bir senede 30 milyon kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

“15 YIL İÇİNDE SALDIRI OLABİLİR”

“Bir sonraki salgın, genetik mühendislik kullanılarak bilgisayarda üretilmiş bir virüs yüzünden olabilir. Bu virüs çiçek hastalığının sentetik bir versiyonu ya da ölümcül ve süper bulaşıcı bir çeşit grip olabilir” diyen  Bill Gates “Böylesi bir terör hamlesi bir yıldan kısa bir süre içinde 30 milyon kişinin ölümüne neden olabilir” ifadelerini kullandı. Gates, dünyanın ‘önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde, böylesi bir saldırıyla karşı karşıya kalmasının ciddi bir ihtimal olduğunu’ vurguladı.

“NÜKLEER SAVAŞ KADAR TEHLİKELİ”

1918’deki grip felaketinin yaklaşık 500 milyon kişiye bulaştığını ve tahminlere göre 50 ila 100 milyon kişinin canına mal olduğunu hatırlatan  Bill Gates, ‘biyoterörizm tehlikesini, nükleer savaş ve küresel ısınma kadar tehlikeli gördüğünü’ kaydetti. Gates, ülkelere bu gibi saldırılara karşı hazırlanma ve cephanelerini genişletme tavsiyesinde bulunurken, bireylere de “Orduların savaşa hazırlandığı gibi biyoterörizm içeren salgınlara hazırlanın” uyarısını yaptı. Gates, daha önce de ocak ayında  İsviçre’nin Davos köyünde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda dünya liderlerine seslenmiş, biyoterörizmin tehlikelerine dikkat çekmek için bir konuşma yapmıştı.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu