Güncel

Baydemir: Nevroz Bu Coğrafyanın Ortak Değeridir Yasaklanmamalı

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir Basın açıklamasında nevroz ile ilgili görüşlerini aktardı. Nevrozun Anadolu coğrafyasında yaşayan bütün halkların ortak değeri olduğunu vurguladı.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir Basın açıklamasında nevroz ile ilgili görüşlerini aktardı. Nevrozun Anadolu coğrafyasında yaşayan bütün halkların ortak değeri olduğunu vurguladı.

“Baharın gelişinin müjdesi ve yeni bir başlangıcın fırsatıdır. 2017 yılı Nevruz’unun yeni başlangıçlara kapı aralaması temennisinde bulunuyorum” dedi.

HDP, DBP, DTK ve HDK birleşenleri tarafından kutlanacak olan Nevruz etkinlikleri için  Diyarbakır’da ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP  Şanlıurfa  Milletvekili  Osman Baydemir, Nevruz’un Kürtlerin ulusal bayramı olduğunu ifade ederek, “Siyasi görüşü ne olursa olsun hangi partiye oy vermiş olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun, Nevruz Kürt halkının ortak değeridir. Nevruz aynı zamanda bu coğrafyada yaşayan bütün halkların ortak değeridir. Baharın gelişinin müjdesi ve yeni bir başlangıcın fırsatıdır. 2017 yılı Nevruz’unun yeni başlangıçlara kapı aralaması temennisinde bulunuyorum”dedi.

“CUMHURİYET TARİHİ BOYUNCA NEVRUZLAR YASAKLANDI”

Bu yıl 33 merkezde Nevruz kutlaması için başvuruda bulunduklarını anlatan Baydemir, ilk kutlamanın 17 Mart günü  Nusaybin İlçesinde, son kutlamaların ise,  21 Mart günü  Diyarbakır ve  Van’da gerçekleştireceğini söyledi. Cumhuriyet tarihi boyunca Nevruzlar yasaklandığına dikkat çeken Baydemir, “Bir halkın değeri olan Nevruzlar yasaklandı. Ama gelin görün ki 2013 Nevruzu, Cumhuriyet tarihinin en büyük siyasi gelişmesi olan müzakere sürecinin başlamasına ev sahipliği yaptı. Nevruzda bütün dünyaya deklere edilen barış ve demokrasi manifestosu milyonlar tarafından kabul edildi. Nevruz’un o coşkusu, o yeniden başlama, yeni bir başlangıç yapma ruhu 2 yıl boyunca, bu topraklarda annelerin evlatları için kaygı duymayacağı bir zaman dilimini bize yaşattı. Maalesef bir kez daha barış ve birlikte yaşam arzusu, bir seçime kurban edildi. Tek başına iktidar olma arzusuna kurban edildi. 2 yıldır bu coğrafyanın her insanının aynı zamanda umuduna saldırı oldu. Aynı zamanda canlar alındı. 2017 yılı Nevruzu içerisinde bulunduğumuz atmosferden kaynaklı olarak hayati derecede öneme sahiptir” diye konuştu.

“NEVRUZ ETKİNLİĞİ YA DA ETKİNLİK TALEBİ YASAKLANMASIN”

Baydemir, bu yılki Nevruz kutlamalarının yasaklanmaması gerektiği dile getirerek, “Hükümete burada çağrıda bulunuyoruz, Nevruz bütün yurttaşlarımızındır. Özlemini duyduğu özgürlük, adalet, barış duygularının aynı zamanda haykırılacağı gündür. Nevruz ayn zamanda yeni bir başlangıcın, yeni bir hayır kapısının açılmasına fırsat olacağı gündür. Müracaatlarımızın olduğu her yerde, nevruz kutlamaları barış içerisinde, bir tek insanın burnu bile kanamayacağı bir zeminde, hiç bir nevruz etkinliği ya da etkinlik talebi yasaklanmasın. Nevruz ateşi söndürülmeye kalkışmasın. Nevruz ateşine su dökülmesin, çünkü nevruz ateşi emin olun karanlıklara ışık tutuyor. Ama bir yangın var ki, hep birlikte o ateşi söndürmemiz lazım. O ateş de annelerin yüreğindeki evlat acısı yangınıdır. Söndüreceksek, gelin bu ateşi söndürelim”dedi.

Editör Ramazan Cengiz
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu