Güncel

Baydemir, 28 Şubat’ın Zihniyetini Ülkenin İktidarına Yönetimine Taşımışlar

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, “Nasıl ki 28 Şubat’ın mağdurları, o mağdurluk durumunu toplumun vicdanında bir iktidara devşirdilerse bugün 28 Şubat’ın zihniyetini olduğu gibi ülkenin iktidarına, yönetimine taşımış bulunuyorlar.” dedi.

“28 Şubatçılar o dönem  Merve Kavakçı’nın üyeliğini düşürdüler, bugünün muktedirleri Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğini düşürüyorlar. HDP eş başkanları dahil olmak üzere 13 milletvekilimizi cezaevinde tutuyorlar. O gün  Yargıtay,  Danıştay ve  Anayasa Mahkemesi başkanları Genelkurmay’dan brifing alırken bugün aynı şekilde külliyede el pençe divana çekiliyorlar. 28 Şubatçıların mağdur etmiş oldukları  Hüda Kaya,  Ayhan Bilgen ve Seher Akçınar bugün de bedel ödemeye devam ediyor. O gün  Merve Kavakçı’nın arkasında dimdik duran  Nazlı Ilıcak, bugünün muktedirleri tarafından cezaevinde tutuluyor.”

Merve Kavakçı’ya  28 Şubat döneminde yapılanın bugün Figen Yüksekdağ’a yapıldığını öne süren Baydemir, “Çok açık ve net söylüyorum; o gün kimi medya mensupları tehdit edilirken, bugün 156’yı aşkın medya mensubu cezaevinde. Bir nevi o gün askeri vesayet vardı, bugün sivil vesayet var. Bugün faşizm var maalesef. Nasıl ki  28 Şubat’ın mağdurları, o mağdurluk durumunu toplumun vicdanında bir iktidara devşirdilerse bugün  28 Şubat’ın zihniyetini olduğu gibi ülkenin iktidarına, yönetimine taşımış bulunuyorlar.” ifadelerini kullandı.

“HDP halk oylamasında ‘hayır’ diyecek”

Baydemir, “geçmişte olağanüstü halin kaldırılmasıyla övünen hükümetin bugün olağanüstü hali adeta bir rejime dönüştürdüğünü” iddia etti.

Türkiye’nin büyük bir yol ayrımına doğru ilerlediğini ve burada halkın belirleyici olacağını dile getiren Baydemir, HDP’nin 16 Nisan halk oylamasında “hayır” diyeceğini söyledi.

CHP  Tunceli  Milletvekili  Gürsel Erol’un terör örgütü  PKK’nın halk oylamasında “evet” diyeceği yönündeki iddialarının sorulması üzerine Baydemir, “Bütün olup bitenler, bütün bu saldırılar, bütün bu zulümler karşısında böyle bir iddiada bulunmak, herhalde kendinde olmadığı bir zaman dilimi içerisinde yapılmış açıklamadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu