Gap

Batman Kalkındırma Platformu; Şehrimize Tıp Fakültesi İstiyoruz

Batman Medya Mensupları Cemiyetini ziyaret eden Batman Kalkındırma Platformundan bir heyet, Batman’a tıp fakültesi istediklerini belirterek, destek talebinde bulundu.

Batman Medya Mensupları Cemiyetini ziyaret eden Batman Kalkındırma Platformundan bir heyet, Batman’a tıp fakültesi istediklerini belirterek, destek talebinde bulundu.
 

Batman Kalkındırma Platformundan oluşan bir heyette bulunarak Batman’a tıp fakültesinin kurulması için destek talebinde bulundu.

Platform heyetini, BAMMED Başkanı Fuat Üzümcü ile yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Ziyarette, ilin sağlık sorunları, sıkıntılar ve çözüm önerilerine değinildi.

Ziyarette konuşan platform yetkilileri, Batman’a gelen göçler, nüfus artış hızının yüksek olması ve çevre illerin sağlık hizmeti alma noktasında öncelikle Batman’ı tercih etmiş olmalarının kişi başına düşen yatak sayısını Türkiye ortalamasının çok altında bıraktığını söyledi.

Vatandaşın Batman’da sağlık hizmetlerine teveccühünün artarak devam ettiğini belirten heyet, “2017 yılında kendi nüfusunun 4-5 katından daha fazla hastaya yaklaşık 2 milyon 700 bin kişiye poliklinik hizmetleri verilmiştir. Nüfus büyüklüğü itibariyle 81 il arasında 36’ncı sırada bulunan Batman, merkez nüfus büyüklüğü itibariyle ilk 25 il arasındadır. Ancak Batman her iki açından da sürekli büyümeye devam ederken, Batman’dan küçük olan ve bir kısmı daha da küçülen 25 veya 30 ilde en az bir tıp fakültesi veya araştırma hastanesi mevcuttur. Bunların çoğunda hem tıp fakültesi hem araştırma hastanesi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu illerin birçoğu coğrafik açıdan da birbirine yakın illerdir.” diye konuştu.

“Bürokrasinin hantallığı kamu yatırımlarının gecikmesine sebep olmaktadır”

2015 yılında Batman’a Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurulma sözünün verildiğini hatırlatan heyet, “Ancak Batman’ın makus bir talihidir ki şehrimiz her ne kadar hızlı büyümekte ise de bürokrasisinin en azından sağlık yatırımları açısından bir o kadar hantallığı kamu yatırımlarının gecikmesine sebep olmaktadır. Örneğin, 1993’te planlanan Bölge Devlet Hastanesi 13 yıl boyunca hiçbir ilerleme kaydetmemiş ancak 2-3 yıl gibi bir sürede 2009 yılında tamamlanabilmiştir. Üniversite bünyesinde bir tıp fakültesi yapılması birinci talebimizdir.” ifadelerini kullandı.

“Batman’ın gelişimine ve ekonomisine önemli katkılar sağlanacaktır”

200 yataklı olarak düşünülüp 400 ila 500 yatak kapasiteye çıkartılması planlanan devlet hastanesi projesinin Araştırma ve Uygulama Hastanesi olarak ilerde tıp fakültesine dönüştürülmek üzere Batman halkına sunulmasını istediklerini aktaran heyet, “Böylece Araştırma ve Uygulama Hastanesi kazanmış olacağız, ilerde Tıp Fakültesi eğitim-öğretimi için gerekli alt yapı da hazırlanmış olacak. Yeni hastanenin üniversiteye bağlı Araştırma ve Uygulama Hastanesi olmasıyla bu yatırım daha disiplinli ve daha kısa bir sürede tamamlanacak olup kamu yatak sıkıntısını bir an önce gidermekte etkin rol oynayacaktır. Daha önce düşünüldüğü gibi Batman bölge Devlet hastanesinin, şu an yapımı durma aşamasına gelen Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile birleştirilerek Eğitim ve Araştırma Hastanesine çevrilmesi birçok fiziki ve idari sorunu da beraberinde getirecektir. İlerde Tıp Fakültesi açılması amacına da hizmet etmemiş olacaktır. Ancak yeni hastanenin Tıp Fakültesi olmak üzere Araştırma ve Uygulama Hastanesi olarak açılmasıyla başta sağlık turizmi olmak üzere birçok yan sektöründe gelişmesini teşvik ederek Batman’ın sosyo-kültürel anlamda da gelişimine ve ekonomisine önemli katkılar sağlanacaktır.” açıklamasında bulundu.

“Batman’ın faydasına olan projeleri destekliyoruz”

Ziyaret dolayısıyla memnun kaldıklarını dile getiren BAMMED Başkanı Fuat Üzümcü, Batman’ın faydasına olacak her türlü projeyi desteklediklerini belirterek, her geçen gün büyüyen ve nüfusu hızla artan Batman’a tıp fakültesinin kurulmasının elzem olduğunu kaydetti. Üzümcü, “Bizler Batman Medya Mensupları Cemiyet olarak Batman halkının menfaatleri doğrultusunda elimizden gelen imkânı sağlayacağız. Bunun için çaba sarf eden sivil toplum kuruluşlarının projelerine destekçi olacağız. Batman Kalkınma Platformuna kentin faydasına olacak çalışmalarında başarılar dilerim.” dedi. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı