Güncel

Başyaver Asıl Şimdi Yandı

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi davasında Cumhurbaşkanı eski Başyaveri Ali Yazıcı ile 15 Temmuz gecesi aynı araçta olan tutuklu sanık eski Yarbay Emin Güven, SEGBİS sistemi ile tanık olarak ifade verdi.

Yazıcının kendisiyle ilgili olarak vermiş olduğu ifadeyi yalanlayan Güven, 14 Temmuz günü Muhafız Alayında masanın üzerinde ‘Marmaris’ yazısı olan bir fotoğraf gördüğünü söyledi.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davada 14 Temmuz tarihinde Muhafız Alayında Kurmay Albay Fırat Alakuş’un kendisini aradığını söyleyen Emin Güven, eski Başyaver Ali Yazıcı’nın Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayından ayrılırken yanıma Emin Yarbay diye birisi geldi. 

Sivil kıyafetliydi. Bana ‘Komutanım ben de Antalya’ya gideceğim. Sizinle gelebilir miyim’ diyerek arabama bindi. Bunu nasıl izah edeceğimi bilmiyorum ama Emin Yarbayı ilk defa gördüm. Ben arabayı kullanırken benim cep telefonumu karıştırmaya başladı. Kendisinden kuşkulandım. Arabadan indirmek istedim. 

Fakat şüphe duydum. Yanımdaki yabancı biriyle Marmaris’e gitmek istemediğim için İzmir’e yöneldik. Ben ordu evine gidecektim. Emin bana ‘Çiğli’ye gidelim’ dedi ve birlikte Çiğli’ye gittik. Bunu da kendime izah edemiyorum. Normalde ben ordu evine gitmek istiyordum. Saat gece 02.30 gibi televizyonlar Cumhurbaşkanımızın İstanbul’a gittiğini söyledi. Ben de çıkıp Ankara’ya gitmek istedim ama nizamiye kapatılmıştı. Misafirhaneye geçtim” ifadesini yalanladı.

Güven, “15 Temmuz’da Özel Kuvvetlerde yarbay olarak görev yapıyordum. 15 Temmuz öncesi izinliydim. 14 Temmuz’da bir operasyon olacağı gerekçesi ile Özel Kuvvetlerde görevli Kurmay Albay Fırat Ala kuş telefonla beni aradı ve evine bazı malzemeleri getirmemi istedi. Fırat Alakuş’un evine giderek malzemeleri teslim ettim. Daha sonra Fırat Ala kuş, kendisini Muhafız Alay Komutanlığına bırakmamı istedi. İstediği yere bıraktım ve Muhafız Alayına birlikte girdik. Alayda bir kamelyanın olduğu bölgeye gittik. 

Orada 10-15 civarında personel vardı. İçlerinde Ali Yazıcı da bulunuyordu. Ailem Bodrum’da tatilde olduğu için ben de Bodrum’a gidecektim. Fırat Ala kuş, Ali Yazıcının Antalya’ya gideceğini, ona eşlik etmemi, daha sonra kendisinden ayrılarak ailemin yanına gidebileceğimi söyledi. Bunları söylerken Ali Yazıcı da yanımızdaydı. Otomobili ben kullandım, Ali Yazıcı ön koltukta oturuyordu. Afyon’a kadar benimle çok konuşmadı daha çok kendisine ait telefonlarla devamlı olarak konuşuyordu.

Ali Yazıcı, Genelkurmayın tatbikatı olduğunu söyledi”

Ankara’dan sonra Afyon’da mola verdiklerini söyleyen Emin Güven, “Afyon’da bir süre mola verdik ve tekrar yola çıktık. Bir ara yolda Muğla istikametine gideceğimizi ve Cumhurbaşkanına bir liste vermesi gerektiğini söyledi. Listenin içeriği ile ilgili bilgi vermedi. Akşam saatlerinde hava karardığı sırada Ali Yazıcı’ya bir telefon geldi. 

Yüksek sesle ‘ne darbe mi’ oluyor?’ dedi. Ben de bunu duyunca ‘ne darbesi’ dedim, bana cevap vermedi. Sonra telefon görüşme yaptı ve Genel Kurmayın bir tatbikatı olduğunu söyledi. Ardından Muğla’ya değil, İzmir Çiğli’ye gitmemiz gerektiğini söyledi. Ben de orada işim olmadığını söyleyince ‘sen arabayı sürmeye devam et’ dedi. 

Çiğli’ye geldiğimizde nizamiyeden önce bizi almadılar. Ali Yazıcı yüksek sesle ‘alacaksınız’ diye söylüyordu. O esnada oradan ayrılamadım. Daha sonra Güvenlik Tabur Komutanlığı görevlilerinin eskortluğunda nizamiyeden içeri girdik. Bir üs komutanının odasına girdik. Çeşitli rütbelerde pilot giysili personel vardı. Bu sırada televizyondan darbe bildirisi okunuyordu. Bu arada Çiğli’nin giriş ve çıkışların kapatılması talimatı verildi. Bizi misafirhaneye götürdüler. Bir ara ben nizamiyeye giderek dışarı çıkmak istedim. 

Ancak girişin itfaiye araçları ve Toma’lar ile kapalı olduğunu görünce geri döndüm. Sabaha doğru çıkışların açıldığını öğrendim. Ali Yazıcı ile birlikte üsten ayrıldık ve kısa bir zaman sonra araçtan inerek Bodrum’a ailemin yanına gitmek üzere yola çıktım.

Hava fotoğrafların üzerinde Marmaris yazıyordu”

Emin Güven, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları “Ankara’da Muhafız Alay Komutanlığında Ali Yazıcı’nın da aralarında olduğu kişilerin harita üzerinde bir çalışma yapıyor muydu?” sorusunu, “Harita üzerinde bir çalışma yapmıyorlardı. Fakat masa üzerinde bazı hava fotoğrafları vardı, bu fotoğrafların üzerinde Marmaris yazısını gördüm” diye cevapladı.

Cemaatle görüşüyordum, ama terörist değilim”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları “Ali Yazıcı mahkemede verdiği ifadede sizin FETÖ’cü olabileceğinizi söylemişti, buna ne diyorsunuz” sorusu üzerine Güven, “Cemaatle görüşüyordum ama terörist değilim.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu