Sağlık

Başınızın Ağrısı Göz Tansiyonundan Kaynaklanıyor Olabilir

Göz hastalıkları ve baş ağrısı hakkında uyarılarda bulunan uzamanlar, baş ağrısının sebebi göz tansiyonundan kaynaklanabileceğini söylediler.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, göz hastalıkları ve baş ağrısının dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Ekmekçiler, göz ağrısı ve baş ağrısının birçok hastalığın habercisi olabileceğini belirterek bu konuda dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Baş ağrısının çeşitli hastalıklardan kaynaklanabileceğini söyleyen Ekmekçiler, “Nörolojik baş ağrıları; gerilim kaynaklı ve hipertansiyona bağlı baş ağrıları,  migren, çok nadiren de beyinde tümör veya diğer vasküler hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Sinüzit de baş ağrısının en önemli sebeplerinden biridir. Sinüzit özellikle çocuk yaşta göz arkasında hissedildiği için göz hastalıkları ile karıştırılabilmektedir. Bu durumda mutlaka bir uzman hekime danışılmasında fayda vardır.” dedi.

Özellikle akşamları kendini gösteren ağrılara dikkat çeken Ekmekçiler, “Kırma kusurları, gözde baş ağrısı yapan en önemli sebeplerin başında gelip miyop, hipermetrop ve astigmatizm olarak bilinen ve kişinin görmesini etkileyen göz kusurlarıdır. Hasta, gözlerinde kırma kusuru olduğunu bilmiyorsa veya gözlük numarası değiştiği halde yetersiz gözlük kullanıyorsa, baş ağrıları ile karşılaşması kaçınılmaz olur. Ağrılar özellikle akşamları artan alın ağrısı şeklinde başlar, bununla birlikte uykuya eğilim ve çabuk yorulma şikâyetleri ağrıya eklenebilir.” ifadelerini kullandı.

“Glokom yani göz tansiyonu baş ağrısının kaynağı olabilen en önemli ikinci sebeptir. Açık açılı glokom ve kapalı açılı glokom olmak üzere iki türde glokom vardır.” diyen Ekmekçiler şu cümlelere yer verdi:

“Açık açılı glokomda göz tansiyonu sürekli yüksek seyretmektedir. Bu durumda hasta sadece belli belirsiz künt baş ağrılarından şikâyetçi olur; ancak göz tansiyonu çok yükselmedikçe açık açılı glokom bulgu vermeyebilir. Fakat geç tanı konduğunda da geri dönüşü olmayan körlüklere sebebiyet verebilir. İkinci tür göz tansiyonu kapalı açılı glokomda ise, hasta şiddetli baş ağrısına sebep olan göz tansiyonu krizleriyle karşılaşır ve ağrı genelde akşam saatlerinde başlar. Bununla birlikte, bulanık görme ve mide bulantısı olabilir. Migren ile karışan bu tablo ancak dikkatli bir göz muayenesi ile tespit edilebilir. Hasta, tanıyı atladığında gözde körlükle karşı karşıya kalabilir. Bu hastalığın tedavisi lazer yöntemiyle, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.”

Ağrıların hafife alınmaması gerektiğini ve uzmanlara başvurulmasını gerektiğini kaydeden Ekmekçiler, “Baş ağrısı çok sık görülebilmekte ve çok ciddi hastalıkların ilk bulgusu olabilmektedir. Kişi bu tür bir ağrı yaşadığında mutlaka doktora danışmalıdır. Gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra göz, kulak burun boğaz ve nöroloji doktorları tarafından multidisipliner bir anlayışla tedavi yoluna gidilebilir.” uyarısında bulundu.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı