Güncel

Basın İlan Kurumu paylarının illere göre farklılık arz etmesi kabul edilemez.

Van TSO Başkanı Necdet Takva, Basın İlan Kurumu paylarının illere göre farklılık arz etmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Van TSO Başkanı Necdet Takva, Basın İlan Kurumu paylarının illere göre farklılık arz etmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.
 

Van’da günlük yayım yapan ve son yıllarda ihale kanunundaki değişiklikler ile Basın İlan Kurumunun mevzuat yükü nedeniyle sıkıntılar yaşayan 5 gazetenin temsilcisi, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanı Necdet Takva’yı ziyaret ederek, sıkıntılarını dile getirdi.

Gazete temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının birçok ihale ilanını yerel gazetelerde yayımlatmadığını ve buna çözüm bulunması gerektiğini söylediler.

Birçok prosedür ve müeyyideyle karşı karşıya olduklarını belirten gazete temsilcileri, “Yerel gazeteler olarak haberden çok prosedürle uğraşıyoruz, evrakçılık yapıyoruz. Personel çalıştırma, haber düzenleme, sayfa düzeni, abone işleri, abone ilişkileri, baskı işleri gibi yaptığımız birçok iş Basın İlan Kurumu Mevzuatı ile düzenlenmiş, dolayısıyla bizler gün içinde bu işlerle uğraşmaktan haber takibi yapamıyoruz. Bürokratik zorluklar bizleri kapanma noktasına getirdi.” dediler.

“Bazı kurumlar, sırf ihalelerin gazetelerde yayınlanmaması için kılıf uydurmaktadır”

İhale ilanlarının gazetelerde yayımlanmasıyla ayakta durmaya çalıştıklarını dile getiren gazete temsilcileri, son yıllarda kurumların ihalelerinin çoğunun el altından birilerine verilmesi sonucu büyük sıkıntı yaşadıklarını anlatarak, şunları söylediler: “Geçmiş yıllarda bir gazeteye haftada 10 ihale ilanı veriliyorsa bu rakam çok çok azalmış, neredeyse ihale ilanlarının çoğu yerel gazetelere verilmeden yayınlanmaktadır. İhale ilanlarının gazetelerde yayınlanmaması, yerel gazetelerin yanı sıra esnaf ve tüccarı da büyük sıkıntıya sokuyor. Bazı kurumlar, sırf ihalelerin gazetelerde yayınlanmaması için kılıf uydurmaktadır. İhalelerin 50 bin TL’nin üzerine çıkmaması için bölünüp parçalandığı görülüyor. Aslında kurum müdürleri veya yetkililer bununla suç işliyor. Gerekirse yakında müfettişlerin bu ihaleleri denetlemesini isteyeceğiz. Denetleme sonrası birçok kişi cezai müeyyide ile karşılaşabilir.”

“Basın İlan Kurumu paylarının illere göre farklılık arz etmesi kabul edilemez”

Yerel gazetelerin kalitesi ve çokluğunun, bir ilin güçlülüğüne işaret olduğunu dile getiren Takva ise “Basın İlan Kurumu paylarının illere göre farklılık arz etmesi kabul edilemez. İllerin nüfusu, gazete sayısı göz önüne alındığında Van’a haksızlık yapıldığı görülecektir. Ayrıca, ihalelerin ilan ile açık ve şeffaf şekilde yayınlanması gerekmektedir. Basın İlan Kurumu Mevzuatı ile yerel gazetelere uygulanan bu zorlukların son bulması için sonuna kadar sizinle mücadele etmeye hazırız. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bizler de yaşadığınız bu zorlukları sizinle hazırlayacağımız bir raporla birlikte ilgili kurumlara, siyasilere ileteceğiz. Yerel basın ayakta durmalı ve desteklenmelidir.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı