Gap

Başıboş Sokak Köpekleri Öğrenci ve Velileri Zor Durumda Bırakıyor

Mardin’de okulların çevresinde bulunan köpeklerin kendilerini tedirgin ettiğini belirten öğrenci ve veliler, yetkililerin duruma müdahale etmelerini istiyor.

Mardin’de okulların çevresinde bulunan köpeklerin kendilerini tedirgin ettiğini belirten öğrenci ve veliler, yetkililerin duruma müdahale etmelerini istiyor.
 

Mardin’in Kızıltepe ilçesi İpek Mahallesi’nde bulunan Zergan İlkokulu, Zergan Ortaokulu, Zergan İmam Hatip Ortaokulu ve Cumhuriyet Anadolu Lisesinin bulunduğu alandaki başıboş köpekler, hem öğrencileri hem de velileri tedirgin ediyor.

Okulların çevresinde bulunan yaklaşık 50 başıboş köpeğin zaman zaman öğrencilere saldırdığını anlatan velililer, önlem alınmadığı takdirde öğrencilerini okula göndermeyeceklerini söylediler.

Belediyeden köpeklerin toplatılmasını isteyen öğrenciler ise her gün köpek saldıracak korkusuyla okula gelip gitmekten bıktıklarını ifade ettiler.

Başıboş köpeklerin okula giden kız çocuğunu ısırdığını söyleyen velilerden Mehmet Ali Kino, “Burada köpekler başıboş geziyorlar, kuduz da olabilirler. Köpekler, geçenlerde kızımı ısırdı. Çoğu veli, köpeklerin korkusundan ellerini tutarak çocuklarını okula getiriyorlar. Allah korusun, bir kuduz vakası olursa bunun hesabını kim verecek? Köpeklerin korkusundan çocuklarımızın psikolojisi bozulmuş. Çocuklarımız sabahları kalktığında köpeklerin korkusundan ‘Okula gitmeyeceğiz.’ diyorlar. Biz onları okula getiriyoruz. Çocuklarımızı servisle okula gönderecek maddi imkânımız da yok. Buna bir önlem alınmasa artık çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz. Yetkililere sesleniyoruz: Bu başıboş köpekleri bir an önce hayvan barınağına götürsünler. Rica ediyoruz.” dedi.

“Köpekler sadece çocuklara değil büyüklere de saldırıyor”

Çocuklarını endişe içinde okula gönderdiklerini kaydeden Abdürrahim Kavrar, şunları söyledi: “Kızım bu okula geliyor. Sabahları korkarak çocukları okula gönderiyoruz. Bütün çocuklar korkuyor. Köpekler sadece çocuklara değil büyüklere, arabalara da saldırıyorlar. Arabaların tekerleklerini ısırıyorlar. Bu okulların civarında yaklaşık 50 köpek var. Okulların her tarafını köpekler sarmış. Yetkililere sesleniyoruz: Buna bir el atsınlar.”

“Köpekler çocukların korkulu rüyası haline gelmiş”

Çocukların okula gidip gelirken köpeklerin saldırılarına maruz kaldığını ve bu konuda çok sıkıntı çektiklerini aktaran velilerden Mehmet Sait Asan, “Bu okulda 2 çocuğum var. Biz, hayvanların da haklarını savunuyoruz, onların telef olmasını istemiyoruz. Köpeklerin hayvan barınağına götürülmesini istiyoruz. Bunları Mardin’deki hayvan barınağına götürebilirlerse çok iyi olur. Bu köpekler çocukların korkulu rüyası haline gelmiş. Bırakın çocukları, akşamları bizler de eve gelirken sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle bu okul caddesi çocukların yoğun olarak kullandığı yoldur. Hayati tehlike yaşanabilir, bir an önce tedbir alınması gerekir. Bazen hayvanları kısırlaştırıp tekrar salıyorlar. Bu da çözüm değildir. Buna köklü bir çözüm bulunmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Lütfen bizi köpeklerden kurtarın!”

Sabahleyin okula geldiklerinde köpeklerin kendilerine saldırdığını ve bir köpeğin kendisini ısırdığını bildiren öğrencilerden Özcan Aydemir, Mardin Valisi Mustafa Yaman ve Kızıltepe Kaymakamı Ahmet Odabaş’a seslenerek, “Lütfen bizi bu köpeklerden kurtarın!” şeklinde konuştu.

Öğrencilerden Serhat Kino, “Okula gelirken köpekler kardeşimi ısırdı. Az kaldı beni ısıracaktı. Kaymakam beyden rica ediyoruz, bizi bu köpeklerden kurtarsın.” dedi.

“Okula rahat bir şekilde gidip gelemiyoruz”

Köpeklerin korkusundan tek başlarına okula gidemediklerini söyleyen Mümine Çapar, şu ifadeleri kullandı: “Bu başıboş köpeklerden dolayı okula rahat bir şekilde gidip gelemiyoruz, çok korkuyoruz. Bir an önce belediyenin bu köpekleri barınağa götürmesini istiyoruz ama onlara kötü davranmasınlar. Onların korkusundan tek başına okula gelemiyoruz ancak velilerimizle birlikte okula gelebiliyoruz. Bir an önce belediyenin bu soruna bir çözüm bulmasını istiyoruz.”

Çapar’ın velisi Ahmet Çapar ise 4 okulun bulunduğu yol güzergâhında sabahları yaklaşık 50 köpeğin toplandığını, bunun da çocuklar için tehlike arz ettiğine dikkati çekti.

Çapar, “Çocuklarımızı ancak biz okula götürüp getiriyoruz. Sabahleyin çocukların okula geldiği vakit yaklaşık 50 köpek toplanıyor. Bazı öğrenciler de köpeklerle oynadığı için derslerinden kalıyor. Okula gitmek isteyen çocuklar da korkudan gidemiyor. Velisini çağırıp onunla ancak okula gidebiliyor. Bir an önce belediyenin hayvanları toplayıp barınağa götürmesi lazım ve kısırlaştırıp bırakmaması lazım. Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Zergan İlkokulu, Zergan İmam Hatip Ortaokulu ve Zergan Ortaokulu olmak üzere bu yol güzergâhında 4 okul var. Bu okulların sadece bir yol güzergâhı var. Veliler olarak bundan şikâyetçiyiz. Bir an önce buna bir çözüm bulunması lazım.” ifadelerini kullandı. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu