Güncel

Başbakan Yıldırım : “Bu kirli tuzaklar toplumun kardeşliğini hedef alıyor”

İstanbul Ortaköy’deki gece kulübü saldırısına ilişkin konuşan Başbakan Binali Yıldırım “Bu kirli tuzaklar toplumun kardeşliğini hedef alıyor” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul’daki saldırıya ilişkin, “Biliyoruz ki bu kirli tuzaklar toplumun sağduyusunu, kardeşliğini hedef alıyor. Caniler ve onları azmettirenler toplumsal barışımızı ve huzurumuzu bozmaya çalışıyorlar.” dedi.

Yıldırım, TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, 2017 yılının Türkiye ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini dileyerek, acıların ve mutlulukların paylaşıldığı oranda millet olma bilincinin daha da güçlendiğini bildirdi.

Millete güvendiklerini, milletin de devletine, hükümetine güvendiğini vurgulayan Yıldırım, “Daha müreffeh bir Türkiye’ye ulaşmak için yeni yılda canla, başla çalışmaya devam edeceğiz. Demokrasimizi, hukuk devletimizi daha da güçlendireceğiz. Birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi bozmak isteyenler bilsinler ki bunu katiyen başaramayacaklar.” ifadesini kullandı.

Yıldırım, savunmasız sivil insanları, katledenlerin amacının insanlığa korku salmak, Türkiye’ye zarar vermek olduğuna işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu katilleri aramıza salanlar, bu alçakça eylemleriyle farklı yaşam tarzları, inançlar üzerinden ayrışacağımızı bekliyorlarsa boşuna hevesleniyorlar. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu ülkede bütün hayat tarzları, inançlar, bütün düşünceler devletin güvencesindedir. Her türlü ayrımcılığı, her türlü kin ve nefret söylemini şiddetle reddediyoruz. Bizim inancımız açık ve nettir; bir insanı öldüren, bütün insanları öldürmüş gibidir. Bizler çoğulcu demokratik hukuk düzenimizi ve sağlam toplumsal dokumuzu özenle muhafaza edeceğiz. Dünya bilmedir ki bu alçakça saldırılar karşısında millet olarak daha fazla kenetleneceğiz, kaynaşacağız.”

“Uluslararası toplumdan tek bir isteğimiz, beklentimiz var; terör işinde ikircikli davranışları bir tarafa bırakalım. Hakkaniyetli olalım. Londra’yı, Paris’i, Brüksel’i, Atlanta’yı, Moskova’yı, Berlin’i kana bulayan teröristlerle İstanbul, Kayseri ve Ankara’da masum insanları katledenler aynı örgütlerdendir, aynı kaynaklardan beslenmektedir.” diyen Yıldırım, Türkiye’nin 40 yıldır PKK ile mücadele ederken bunun yanı sıra DEAŞ, FETÖ, PYD, DHKP-C gibi örgütlerle de aynı anda mücadele ettiğini belirtti ve şunları ekledi:

“Dünyanın hiçbir ülkesinde bir anda bu kadar terör örgütüyle mücadele eden hiçbir ülke yok. Bunun iyi bilinmesi lazım. Bunun sebebi ne? Bunun sebebi; emperyal hayallerin ülkemizin civarındaki komşularımız üzerindeki hesaplarıdır. Suriye’de, Irak’ta son 5-6 yıl içerisinde yaşanan istikrarsızlık, otorite boşluğu terör örgütleri için mükemmel bir ortam oluşturmuştur. Burada en büyük zararı gören ülke de Türkiye olmuştur.”

Terörle mücadelenin sadece yurtiçinde yürütülmesinin yeterli olmadığına dikkati çeken Yıldırım, “Hatay’da, Kilis’te füzeler, roketler düşerken, masum insanlar hayatını kaybederken ‘neredesiniz, niye terörle etkin mücadele etmiyorsunuz’ diyenler, Fırat Kalkanı ile peşlerine düşüp, kendi inlerinde yok ettiğimiz zaman da ‘bizim orada ne işimiz var’ diye bas bas bağırıyorlar. Bu bir muammadır, haksızlıktır. Türkiye terörü sadece kendi topraklarında değil, nerede ülkemize, insanlarımıza zarar veriyorsa orada bulup yok etmek kudretine sahiptir. Fırat Kalkanı ile de bunu gerçekleştirmektedir.” ifadesini kullandı.

“Yarınlarımız için hepimiz, 7’den 70’e uyanık olmak mecburiyetindeyiz”

Başbakan Yıldırım, İstanbul’daki saldırının mekanı ve zamanı dikkate alındığında amacının ne olduğunun çok açık olduğunu belirterek, “Bu saldırıyla etnik köken, mezhep temelli ayrıştırmaya, kışkırtmaya yönelik ülkemizde süreç başlatılmak isteniyor. Terörün hayat biçimlerimiz üzerinden bizi ayrıştırmaya yönelik bu provokatif oyunları asla bizim yanıltmasın. Biliyoruz ki bu kirli tuzaklar toplumun sağduyusunu, kardeşliğini hedef alıyor. Caniler ve onları azmettirenler toplumsal barışımızı ve huzurumuzu bozmaya çalışıyorlar. Onlar biliyor ki Ortaköy’de yüzyıllarca cami, kilise, havra hep yan yanaydı, farklı dinden, inançtan insanlar hep birlikteydi. Biz, bir arada yaşama felsefesini yıllardır tecrübe ediyoruz. Sonsuza kadar da evrensel, insani hasletlerimizi koruyacağız ve sahipleneceğiz. Yarınlarımız için hepimiz, 7’den 70’e uyanık olmak mecburiyetindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, her türlü ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı söylemin terörün amacına hizmet ettiğine vurgu yaparak, sosyal medya üzerinden yapılan ve terörün amacına hizmet eden kışkırtıcı paylaşımların Türkiye’ye ve vatandaşların kardeşliğine zarar verdiğine değindi.

Sosyal medyayı kullanan gençleri uyaran Yıldırım, “Sosyal medya sorumsuz medya değildir. Sosyal medyada suç niteliğinde yapacağınız paylaşımlar başınıza bela olabilir. Nitekim olmaya başlamıştır.” dedi.

Bir kişinin kin ve nefret duygularıyla bilinmesinin, motive edilmesinin kabul edilebilir bir yanı olmadığını ve bunun suç olduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

“Kin ve nefret söylemi, terörü açıkça övmek ve toplumda kargaşayı teşvik etmek gibi faaliyetler hukuk devletinde suçtur, cezai karşılığı vardır. Bu yönde paylaşımlar yapanlara karşı yargı harekete geçmiş, gerekli hukuki işlemler başlatılmıştır. Vatandaşlarımızın ve gençlerin terör örgütünün oyununa alet olmamaları, suç teşkil edecek paylaşımlarda bulunmamalarını özellikle rica ediyorum, istirham ediyorum.” 
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu