Ekonomi

Başbakan Yardımcısı Sinyali Verdi İndirim Sürebilir

​Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, beyaz eşyada yapılan ÖTV indirimi 30 Nisan’dan sonra da olabileceğini söyledi.

Beyaz eşyada yapılan yüzde 6.7 oranda Özel Tüketim Vergisi, Resmi Gazete’nin 3 Şubat sayısında yayımlanan konuya ait Bakanlar Kurulu kararına göre 30 Nisan’a kadar sıfırlanmıştı. Yapılan uygulama beyaz eşya pazarında ciddi bir canlanma sağlarken, satışları yüzde 30’u aşan oranda yükseliş gösterdi.

BEYAZ EŞYADA ÖTV İNDİRİMİNE UZATMA SİNYALİ

Hükümet şimdi, 30 Nisan’da sona erecek olan bu uygulamayı biraz daha uzatmaya hazırlanıyor. Uzatma ile ilgili ilk sinyal önce Maliye Bakanı Naci ağbal’dan geldi. Ağbal, dün yapmış olduğu açıklamada, ÖTV indirimin son tarihi olan 30 Nisan’a kadar uzatılabileceğini söyleyerek “Şu anda ekonomiye en çok desteği maliye politikası veriyor.

EKONOMİDE TOPARLANMA VAR

Bugün ise Maliye Bakanı’nın açıklamalarına paralel bir açıklama Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi. Bakan Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti:

Maliye Bakanı Naci Ağbal zamanı uzatabilmek için sinyaller vermişti. Eğer ekonomiye ilave destek gerekiyorsa böyle kararlar verebiliriz ama ekonomide bir toparlanma var. Referandumun yaratmış olduğu kısa zamanlı bir belirsizlik olsa da, kısa süreli yeniden uzatılması tekrardan değerlendirilebilir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu