Güncel

Başbakan Türkçeyi Doğru Kullanma Konusunda Bir Genelge Yayımladı

Türk Dili Yılı olarak 2017 yılının seçilmesinin ardından ilk adımlar gelmeye başladı Başbakan Binali Yıldırım Bir genelge yayımlayarak Türk dilinin yerinde, doğru, kurallarına uygun, açık, anlaşılır ve temiz bir şekilde kullanılmasını istedi

Türk Dili Yılı olarak 2017 yılının seçilmesinin ardından ilk adımlar gelmeye başladı Başbakan Binali Yıldırım Bir genelge yayımlayarak Türk dilinin yerinde, doğru, kurallarına uygun, açık, anlaşılır ve temiz bir şekilde kullanılmasını istedi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasıyla “Türk Dili Yılı” başlıklı genelge yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 15 Mart’ta gerçekleştirilen toplantıyla 2017 yılının “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığıyla “Türk Dili Yılı” olarak ilan edildiği belirtildi.

Son yıllarda özellikle basın, yayın ve teknoloji yoluyla Türkçeye giren yabancı kelimelerin yanında Türkçe kelimelerin imlasına da sirayet eden yabancılaşma durumunun arttığı bildirildi.

Genelgede, “Bu kapsamda 2017 yılının Türk Dili Yılı olarak ilan edilmesi, Türkçenin yerinde, doğru, kurallarına uygun, açık, anlaşılır ve temiz bir şekilde kullanılmasına büyük katkı sağlayacak olup, bu konudaki toplumsal bilincin, özenin ve duyarlılığın artmasına hizmet edecektir.” denildi.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu