Güncel

Başbakan Binali Yıldırım TRUMP Hakkında Ne Söyledi?

​Başbakan Yıldırım, ABD’nin yeni Başkanı Trump’tan 3 beklentisi olduğunu söyleyerek bunların “FETÖ elebaşının iadesi, PYD/PKK’ya desteğin kesilmesi ve ilişkilerin iyileştirilmesi” olduğunu açıkladı.

Başbakan Yıldırım, parti genel merkezinde medya temsilcileriyle bir araya gelip, gündeme dair konular hakkında konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşları ülkeye girişini engelleyen kararı tekrardan hatırlatılarak, “Bu karar, yeni ABD yönetimi için iyi başlangıç sayılabilir mi?” sorusu üzerine Yıldırım, yeni yönetimin daha işin başında olduğunu söyledi.

Yıldırım, ön yargılı bir düşünce içinde olmadıklarını söyleyerek, Türkiye’nin ABD yönetiminden üç beklentisini ise şöyle sıraladı:

BİRİNCİSİ: GÜLEN’İN İADESİ

Birincisi, 15 Temmuz alçak darbe girişimin başı, terörist başını iade etmeleri. Bu konuda karşılıklı ahitlere sadakat göstermeleri. Bunu bekliyoruz. Bu konuda gereken dosyalar, bilgiler, belgeler herşey verildi, her söz söylendi. Bundan sonraki adımları ABD yönetimin atması lazım. Çünkü bu mesele ortada olduğu müddetçe, Türkiye Cumhuriyeti kamuoyunda vatandaşların ABD yönetimi hakkındaki algısını düzeltmemiz mümkün değil.

İKİNCİSİ: PYD’YE DESTEĞİN KESİLMESİ

İkincisi, Orta Doğu’da özellikle Suriye’de DEAŞ’ın yok edilmesi ve diğer terör örgütleriyle mücadele konusunda, geçmiş yönetimlerin yanlışların düzeltilmesidir. Nedir bu yanlışlar? PKK’nın isim değiştirmiş devamı niteliğinde olan PYD, YPG, ve şimdi de SDG mi nedir? Onların hepsi aynı.

ABD’nin, Suriye’de PYD/PKK terör örgütünün liderliğini yaptığı “Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG)” mühimmat ve zırhlı araç vermesine yönelik soru üzerine Yıldırım, “Maalesef. ABD yöneticilerinin bunlarla iş tutmaktan vazgeçmesi lazım. Çünkü bunlar terör örgütü. Terör örgütünü ortak alarak veya onlarla birlikte hareket yaparak, bir başka terör örgütünü yok etmeye çalışmak, ABD gibi büyük, ciddi ve terörle küresel mücadeleye önem veren bir devlete yakışmaz.

ÜÇÜNCÜSÜ: ABD’NİN ALGISINI DÜZELTECEK ADIMLARIN ATILMASI

Başbakan Binali Yıldırım, bu durum, NATO’da, başka platformlar da stratejik ortaklığı olan ABD-Türkiye ilişkilerine ciddi zarar vereceğine dikkat çekerek, konuşmasına şöyle devam etti:

Yani bir terör örgütünü yanına alıyorsun, başka terör örgütünü alt etmeye çalışıyorsun. Ondan sonra onu ne yapacaksın? Onu da alt etmek için başka birini mi bulacaksın? Bunun devam ettirilebilir bir tarafı yok. Üçüncü konu da ABD algısı, Türk toplumunda maalesef bugün iyi bir düzeyde değil.

Toplumsal algı bu iki olaydan dolayı ABD’ye karşı çok itibar kaybetti. Türkiye’deki ABD algısını düzeltme yönünde de bazı somut adımlar atması gerekir yeni yönetimin. İnşallah bunlar tabii Cumhurbaşkanımızın, bizim yapacağımız görüşmelerde ele alıp konuşacağımız konular. Ben bunların hepsinin konuşunca bir hal yoluna gireceği kanaatini taşıyorum.

OLUMLU İŞARETLER ALDIK

Başbakan Yıldırım, “ABD algısının düzeltilmesi bu iki madde dışında başka şeyler gerektiriyor mu?” sorusuna, “Bunlar öncelikli olarak ele alınınca büyük ölçüde müspet gelişme yaşanır. Daha sonra da bunu, karşılıklı yatırımlarla ticaretle diğer faaliyetlerle de desteklemek gerekir.

ABD yönetimi, bahsettiğiniz üç konuda ne yapacağı konusunda bir sinyal alabildiniz mi?” sorusuna Yıldırım, “Arkadaşlarımız, yeni yönetimin ekibiyle çalışmaları devam ediyor. Karamsar olmayı gerektirecek bir şey yok. Bu konularda ilk tebrik görüşmelerimizde de konuya olumlu yaklaşılacağı yönünde işaretler aldık.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu