Güncel

Başbakan Binali Yıldırım’dan Çok Kritik Rakka Açıklaması

​Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşk’ünde medya temsilcileriyle bir araya geldi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da hazır olduğu iftarda, ramazan ayı millete, İslam alemine huzur, barış ve kardeşlik getirmesini diledi.

Geçen hafta yaşamını yitiren Yeni Şafak gazetesi yazarı Akif Emre ile damadı tarafından bıçaklanarak öldürülen Yeni Akit gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Kadir Demirel’e Allah’tan rahmet, ailesi ve okurlarına başsağlığı diledi Yıldırım, “Akif Emre, sadece bir yazar değil aynı zamanda kaleminden mazlum coğrafyanın sesini duyuran önemli bir düşünce insanıydı. 

Kadir Demirel de mesleğine aşık bir insandı. Her ikisinin de mekanı cennet olsun. Medya mensuplarıyla siyasetçilerin kaderleri, hayatları ve mesaileri benzer olduğunu söyleyen Yıldırım, “Birbirimize çok ihtiyacımız var. Medyasız siyaset, siyasetsiz de medya herhalde düşünülemez.

Yazılı, görsel, işitsel medya mecraları, uzun senelerdir siyaset alemini vatandaşlara anlatmaya çalıştığını söyleyen Yıldırım, gazetelerin, uzun seneler iletişim dünyasının, dünyada ve Türkiye’de amiral gemisi olmayı devam ettirdiği, daha sonra radyonun ve “ajans dinleme” deyiminin medya literatürüne girdiğini söyledi.

Yıldırım, günümüzde ise televizyon, sosyal medya ve internetin, iletişimin en önemli aracı haline geldiğini açıkladı. Şimdi her olay anında, saniyelerle duyurulabiliyor. Yıldırım bunun siyasetçilerin işini zorlaştırdığını söyledi.

Yıldırım, “Önce bilen biz değil, siz oluyorsunuz. Önce bilince tabii olayın takdimi, gelişimi, yankıları da ona göre farklı oluyor. Gelişen dünyaya bizim de kendimizi değiştirerek uyarlamamız lazım. Bunu yapmaya çalışıyoruz. 15 sene içinde siz bizi, biz sizi yakından takip ettik, birbirimizi yakından tanıma fırsatımız oldu. Medya sektörünün çalışanlarına, görsel, yazılı medyaya yönelik birçok yasal düzenleme yapıldı.

Merak edilecek bir konu değil”

Açıklamalarından sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldırım, “Yeni dönemde nasıl bir AK Parti göreceğiz? Kabine revizyonu yakın zamanda gündeminizde var mı?” sorusuna, “Burada kabineye girme arzusunda olan var mı? O halde merak edilecek bir konu değil.

Yıldırım, “Kabine revizyonu önümüzdeki ay içinde olmayacak gibi mi yoksa yeni bir sürpriz mi yapacaksınız?” sorusu üzerine, “Kabine değişikliği konuşulmaz, bir gün bakarsınız değişmiş.

Rakka operasyonu

Rakka operasyonuna ait değerlendirmesi sorulan Yıldırım, “2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece daha evvelde planlanan Rakka operasyonu başlatıldı. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri gerekli bilgilendirmeyi operasyon evvelinden yaptı.

Rakka operasyonunda Türkiye’nin, ABD’nin uyguladığı yönetimi tasvip etmediğini, bunun bir sır olmadığını söyleyen Yıldırım, “Bu konuda her düzeyde rahatsızlığımızı ifade ettik fakat onlar bize, ‘Bunun bir seçim olmadığını, mecburiyet olduğunu ve bu operasyon sonrası PYD/YPG ile ilişkilerin uzun zaman devam ettirilmeyeceğini, taktiksel bir iş birliği olduğunu’ söylediler.

Bize gereken güvenceleri verdiler. Verilen güvence ne? Burada kullanılacak silahların daha sonra ülkemizde terör gruplarının eline geçmemesi ve terör faaliyetlerinde güvenlik güçlerimize, vatandaşlarımıza karşı kullanılma ihtimalinin doğmaması. Bunu özellikle takip edeceklerini söyledi.

Yıldırım, sürecin yakından takip edildiğini, tedbirlerin alındığını dikkati çekerek, şunları söyledi:

Bizim değişmeyen bir stratejimiz var, ülkemizi tehdit eden terör grupları ister yurt içinde isterse yurt dışında olsun, ismi de ne olursa olsun PKK/PYD/YPG, DEAŞ, DHKP-C, ne kadar örgüt varsa hepsi bizim için aynıdır, hedeftir. Yurt içinde gerektiğinde yurt dışında, ülkemizin, insanımızın güvenliği için gereken adımları atmaktan çekinmeyiz, geri durmayız. Bunu geçmişte de yaptık, bundan sonra da icap ederse yaparız.

Şırnak’ta meydana gelen helikopter kazası

Şırnak’ta meydana gelen helikopter kazası hatırlatılarak, “Helikopterde engel tanıma sistemi niçin tamamlanamadı?” sorusunu ise şöyle cevapladı:

Milletçe üzüldük, bu üzüntüyü sadece aileler yaşamadı, millet topyekun yaşadı. Tabii bu kazaların olmaması gerekir. Bu bahsettiğimiz engel tanıma sistemi uzun senelerdir, haklısınız, savunma sanayisinin gündeminde olmuş, birkaç sefer de ihale yapılmış, iptal edilmiş.

Bunun sebebi, bürokrasi ve firmaların kendi aralarında neticeye rıza göstermemesinden kaynaklanan anlaşmazlıklar. Bunların hiçbiri bahane olmamalı. Ben Milli Savunma Bakanı’na ‘Gerekirse doğrudan temin suretiyle bu işi hemen halledin’ dedim. Yani ihale olunca tekrar uygun fiyat verdi, vermedi, onlar maalesef bizim kamu mevzuatında zamanı adeta israf eden bir zaman.

Birçok işte buna rastlıyoruz. Memur da mevzuata aykırı iş yapmaktan çekiniyor, dolayısıyla netice de istenen zamanda elde edilemiyor. Bu tip acil alımlara güvenlik gerekçesiyle muafiyet uygulayacağız ve doğrudan temin cihetine giderek bunu alacaklar. Bu konuda gerekli talimatları verdik.

Gündemimizde bedelliyle ilgili bir konu yok” 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşmenizinden sonra bedelli askerlik gündeme geldi. Ufukta böyle bir şey var mı?” sorusu üzerine Yıldırım, “Böyle bir şey yok. Bizim programımızda, Hükümetin gündeminde bedelliyle ilgili bir konu yok. Çünkü şu anda terörle amansız bir mücadele içindeyiz. Bütün yoğunluğumuzu, ağırlığımızı bu konuya vermiş durumdayız. Sayın Destici, böyle bir hususu gündeme getirdi, yani ‘Bedelli olsa da bunlardan elde edilen parayı SMA hastalarına getirsek’ diye bir temennisi oldu. Bizim ona karşılık bir cevabımız olmadı.

Fiili durumun hukuki hale getirilmesi icap ediyor” Zeytinlikler imara açılacak mı?” sorusu üzerine Yıldırım, düzenlenmenin ilgili maddesini okudu.

Düzenlemeye göre, 9 kişilik kurulun uygun görmesi üzerine, zeytinlik sahaları ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede kimyasal atık oluşturacak yatırım tesisi yapılamayacağını söyleyen Yıldırım, “Alternatif olarak yatırım için bu yerlerin kullanılması icap ediyorsa bu bir kurul marifetiyle değerlendirilecek, uygun görülmesi durumun da Bakanlığın oluruyla izin verilebilecek. Tabii bununla kalmıyor, burada kullandırılan saha da aynı miktarda tekrar zeytinlik alanına dönüştürülmüş olacak.

Düzenlemenin istismar edilecek bir konu olmadığını söyleyen Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

Bazen fiili durumlar var, eskiden zeytinlik alanıymış ama oraya sanayi tesisi yapılmış. O sanayi tesisinin, bir şekilde var olan durumun hukuki hale getirilmesi gerekiyor. Böyle bir durum olabiliyor. İkinci bir hal de önemli olan ‘Nasıl orman alanı eksiltilemez?’ Nasıl, orman anayasal güvence altındaysa zeytinlik alanı da başka alanlar ilave edilmesi suretiyle eksiltilemez, üzerine konur.

O bölge de sanayi içinde kalmışsa, artık zeytinlik yapma imkanı yoksa orada sanayinin ihtiyacı olan alanı kullanma imkanı veriliyor, belirli şartların sağlanması durumunda, kurulun uygun görmesi durumunda. Bunu ‘Zeytin alanları imara açılıyor’ gibi bir takdim ediyorlar. Bu kesinlikle yanlış. Bir algı oluşturulmaya çalışılıyor, bu yanlış. Ben burada daha işin başında bunu düzeltmek isterim. 

Peşin ‘istemezük’ tavrı”

Kaldı ki son 15 senede Türkiye, zeytinlik alanlarda mevcudun üzerinde çok fazla yeni yerler oluşturdu. Şu anda Avrupa’da iki numarayız, 2030’da birinci sıraya yükseleceğiz. Yani öyle takdim ediliyor ki sanki zeytinlik alanlarını tarumar etmişiz, yok etmişiz. 2002’ye göre zeytin alanları, zeytin üretimi arttı ve Türkiye, Avrupa’da ikinci sıraya yükseldi.

Mesele bundan ibaret. Ülkenin ihtiyaçları, öncelikleri neyse karar almak, uygulamak, üstün kamu yararını gözetmek ülkeyi yönetenlerin sorumluluğundadır. Bu peşin ‘istemezük’ tavrı, bu ülkeye çok şey kaybettirdi. Eğer biz bunlara kulak assaydık bugün dünyanın en büyük havalimanını, köprüleri, yolları, şehir hastanelerini yapamazdık.

Ne olacaktı? Zaten ülkenin rekabet gücü kazanmasını istemeyenler bu alanda ciddi algı operasyonu yapıyorlar. Bu oyunlara gelmememiz lazım. Ülkemizi hepimiz seviyoruz. Hiç kimsenin bu ülkenin geleceğini karartmaya, bu ülkenin gençlerinin ihtiyacı olan yatırımlara da refahı sağlayacak işlere engel olmaya hakkı yok.

Kimse ‘zeytin hamisi’ kesilmesin” Yıldırım, 2002’de 620 bin hektar olan zeytin üretim alanının, 2017 başında 845 bin hektara yükseldiğini söyledi. Zeytin ağacı sayısı da 101 milyon 600 binden, 173 milyona yükseldiği bildiren Yıldırım, son 15 senede yüzde 70’in üzerine artış yaşandı.

Yıldırım, “Yani kimse ‘zeytin hamisi’ kesilmesin, zeytinlerin sahibi burada. Zeytinyağı üretiminde 600 bin tondan 1 milyon 730 bin tona yükseldiğini söyleyen Yıldırım, Türkiye’nin sofralık zeytin üretiminde dünya ikincisi, zeytinyağı üretiminde de dünya beşincisi olduk.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu