Sağlık

Baş Dönmesi Olan Hastalar Tuz Tüketimine Dikkat

Baş dönmesinin diğer bir ismiyle vertigonun toplumda sık görülen hastalıklar arasında yer aldığını belirten Dr. Bülent Aymelek, bazı bilgilendirmelerde bulundu.

Baş dönmesinin diğer bir ismiyle vertigonun toplumda sık görülen hastalıklar arasında yer aldığını belirten Dr. Bülent Aymelek, bazı bilgilendirmelerde bulundu.

Acile başvuranların yüzde 25’inin baş dönmesi şikâyeti olduğunu söyleyen Aymelek, hastaların tuz tüketimini azaltması gerektiğini vurguladı.

Bu şikâyetlerin özellikle orta ve ileri yaş grubunda daha sık görüldüğünü belirten Aymelek, “Baş dönmesi hafif dengesizlik hissinden başlayıp, çok şiddetli ve hastayı yataktan kalkamaz hale getirecek kadar ağır olabilen çok geniş bir yelpazede klinik görüntü verebilir. Bireyler, basit bir testle kendilerinde baş dönmesi olup olmadığını anlayabilir. Ayakta kendi etrafınızda iki üç dakika dönün ya da öne doğru eğilerek kafanızla yuvarlak çizin. Kısa bir süre sonra etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyorsa veya kendinizi kötü hissediyorsanız sizde de vertigo var demektir.” dedi.

Baş dönmesinin çeşitli sebepleri olduğunu dile getiren Aymelek, sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar periferik (kulağa bağlı), santral (nörolojik), metabolikdir (dahili). Bunlar arasında en sıklıkla görülen sebep periferik nedenlerdir. Bu hastalarda özellikle başa verilen pozisyonla artan bir baş dönmesi yakınması mevcuttur. Tanısı, iç kulaktaki yarım daire kanallarının, bazı manevralara verdiği yanıtlara bakılarak konulur. Yine hastanın baş hareketlerine gözün verdiği istemsiz tepkilere (nistagmus) bakılarak tanıya gitmeye çalışılır.”

“Stresten uzak durun”

Aymelek, baş dönmesinin oluşmasını engellemek için stresten uzak durulması önerisinde bulunarak, “Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin, sağlıklı beslenin. Doğal ve organik ürünler, günlük süt ile protein içerikli gıdalar tüketin. Tuzu azaltın. Tuz, iç kulaktaki sıvı artışına neden olup vertigoyu tetikleyebilir. Vücuttaki su ve tuz dengesini korumak için bol bol su için ama çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durun. Çünkü bu tarz içecekler de iç kulakta sıvı artışına neden olabilir. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan spora hayatınızda mutlaka yer verin ancak ani hareketler barındıran ağır sporlardan uzak durun.” şeklinde konuştu.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu