Güncel

Bakanlıktan Kritik Uyarı: Sakın Onu İmzalamayın

​MEB velilere 1 Temmuz’tarihinden sonra faaliyetlerini yasa dışı kapsama girecek olması sebebiyle özel etüt merkezleriyle sözleşme imzalamamaları gerektiği söylendi.

Milli eğitim Bakanlığı son 6 ay içinde 60’tan çok ruhsatsız faaliyet yapan özel eğitim kurs tespiti yapıldı. Eğitim koçluğu, TEOG kampı, ödev merkezi gibi adlar altında dershanecilik yapmaya devam eden kurslara toplam 2 milyon TL ceza kesildi. 

Kurumların tamamı kapatıldı. 1 Ağustos 2017’tarihinden itibaren özel eğitim kursları sadece bir bilim grubunda faaliyet yapabilecek. MEB bu kursları takip için dijital bir sistem geliştirdi. Kursların faaliyetleri elektronik ortamda denetimi yapılacak.

ÜÇÜNCÜSÜNDE KAPANACAK

Ruhsatı olan fakat Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na aykırı faaliyetler yaptığı tespit edilen çeşitli kurumlara yönelik de kapsamlı bir çalışma yapıldı. Reklamlarında öğrenci resmi kullanan, izinsiz yerleşim planı değişikliği yapan, gerçeğe aykırı ilan ve reklam veren toplam 10 ilde 17 özel öğretim kurumuna 217 bin 740 TL para cezası kesildi. 

Bu kurumların kanuna aykırı faaliyeti bir defa daha yapıldığı tespit edilirse, para cezaları 5’er kat artarak uygulanacak. Üçüncü defa aynı tespitin yapılması durumunda ise bu kurumlara kapatma kararı verilerek ruhsatları iptal edilecek.

VELİLERE SÖZLEŞME UYARISI

MEB velilere 1 Temmuz’dan sonra faaliyetleri yasadışı kapsama girecek olması sebebiyle ilkokul ya da ortaokul öğrencilerine yönelik özel etüt merkezleriyle sözleşme imzalamamaları gerektiği açıklandı. TEOG hazırlık, ödev evi, danışmanlık merkezi, etüt merkezi gibi adlar altında kayıt alma eğiliminde olan kurumlara itibar edilmemesi istenirken, bu kurumlara idari para ve devamlı kapatma cezası uygulanacağı bildirildi. 

Kanun gereği, ilköğretim veya ortaöğretim öğrencilerinin ödev ve projelerine ait araştırmalar yaptığı, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerin yapıldığı bir kurum türü olarak tanımlanan “sosyal etkinlik merkezleri” ise il milli eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasındaki işbirliği protokolleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecek.

DÖNÜŞÜM İÇİN 4 AY

MEB dershaneleri dönüşümden sonra tanımlanan özel öğretim kurslarını da mercek altına aldı. Daha evvelden açılıp hâlâ birden çok bilim grubunda faaliyet yapan özel eğitim kursları 1 Ağustos 2017’tarihinden itibaren yapılarını tek bir bilim grubunda faaliyet gösterecek şekilde düzenlemek zorunda. 

Bu kurumlar MEBBİS elektronik takip sistemi üzerinde oluşturulan e-yaygın modülünden izlenecek. Kurslar faaliyet göstereceği bilim dalı dışındaki branşlardan öğretmen istihdam edemeyecek. Birden çok derste kurs veren kuruma idari para cezası kesilecek. Sonrasında aynı şekilde faaliyet göstermesi durumunda ise kurum açma izni ile çalışma ruhsatı iptal edilmiş olacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı