Ekonomi

Bakanlık Yakın Takibe Aldı Adım Adım İzlenecek

Maliye Bakanlığı vergisini ödemeyen şirketlerin artık peşine de olacak. Bakan Ağbal tebligatların gönderildiğini açıkladı. 2017’de 50 milyar TL büyüklüğe ulaşacağı tahmin yapılan elektronik ticaret (e-ticaret) için Maliye Bakanlığı, uluslararası şirketlerin artık peşinde.

Türkiye’de müşterilerine satış yaptıkları halde vergi sistemine dahil olmayan uluslararası elektronik e-ticaret şirketlerine Maliye’den tebligat gönderildi. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal “Ülkede kim para kazanıyorsa, vergisini ödemeli. Bakanlık olarak bu prensiple hareket ettiklerini söyleyen Ağbal, Bakanlık olarak, iş yeri ülkede olmasa bile, ülkede ticari faaliyet yapan, para kazanan ve bu işini de bir şekilde aracılar vasıtasıyla yapan firmalar bakımından vergileme hakkının Türkiye’de olduğuna inandıklarını söyledi. 

Vergi incelemeler neticesinde Türkiye’de kazanılan ve vergisi ödenmeyen tutarlarla ilgili muhataplara gerekli tebligatları yapıldığını söyleyen Ağbal “Bir kısmı gelip, bunu anlaşarak ödemek istedi, bir kısmı da dava etti. Bu konuda gerek hukuki değerlendirmelerimizi yapmış bulunuyoruz.

OFİSİMİZ YOK BAHANESİ

Vergisini ödemek isteyemeyenlere karşı da gerekli vergi denetim mekanizmalarını kullanıyoruz. Bir grup şirket Türkiye’nin bu konudaki tavrını gördüğü için Türkiye’de ofis kurdu, mükellef oldu ve vergisini ödüyor ama ısrarla ‘Türkiye’de ticari faaliyet yapmıyoruz, ofisimiz yok’ diyenlere karşı da gerekli raporları yazdık, bunları takip ediyoruz. O firmalar da Maliye idaresindeki arkadaşlarımızla görüşüyorlar. Bir ara bana da geldiler, kendilerine çok açık ve net söyledik, uluslararası vergilendirme kurallarına göre vergilerini burada da ödemek durumundalar.

GELİP BÜRO KURSUNLAR

Ağbal, Türkiye’nin bir çok ülke ile çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmaları da olduğuna dikkati çekerek, “OECD’nin bir model anlaşması var oradaki en kritik kavram iş yeri. İş yerinin nerede olduğu. İş yeri deyince biz bir büro arıyoruz halbuki sanal ticaret buna uymuyor, bir büro yok ortada. Türkiye’de bu işi yapanlar, bir şekilde araya bir daimi temsilci koyuyor.

ULUSLARARASI VERGİ MODELİ YOK

Küresel ticaretin belli bir oranı elektronik ortamda yapıldığını, bunun önümüzdeki senelerde daha da çoğalacağını söyleyen Ağbal, konuşmasına şöyle devam etti: 

Nerede ticaret yaparsanız yapın vergi ödemeniz gerekiyor. O zaman ‘bu vergiyi kim ödeyecek, nerede ödenecek’ tartışması gündeme geliyor. 

Bugün küresel ticaretin vergilenmesi konusunda uluslararası düzeyde herkesin üzerinde mutabık kaldığı bir modeli henüz yakalayabilmiş değiliz. Gelir nerede elde ediliyorsa, orada vergilemenin yapılması prensibi daha hakkaniyete uygun bir çözüm fakat mevcut durumda bazı ülkeler bundan kaçınıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu