Güncel

Bakanlık Tekli Eğitim Projesine Geçmeyi Hedefliyor

Bakanlık Tekli Eğitim Projesine Geçmeyi Hedefliyor : Okul müdürleriyle bir araya gelen Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Bakanlığın 2019 yılının sonunda ülke genelinde tekli eğitime geçmeyi hedeflediğini söyledi.

Okul müdürleriyle bir araya gelen Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Bakanlığın 2019 yılının sonunda ülke genelinde tekli eğitime geçmeyi hedeflediğini söyledi.

Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, il merkezde eğitim veren ortaokul müdürleriyle bir araya geldi.

Burada düzenlenen toplantıya; Kurtaran’ın yanı sıra, şube müdürleri Abdurrahman Kardaş, İshak Büyükkaya ve il merkez ortaokul müdürleri katıldı.

Şube müdürlerinin kendi sorumluluk alanlarındaki bilgilendirmelerinin ardından okul müdürlerine konuşan Kurtaran, “Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” projesi ile düşünen, tartışan ve üreten bir nesil yetiştirmeyi hedeflerini ifade etti.

Kurtaran, “Bakanlığımız 2019 yılının sonunda ülkemiz genelinde tekli eğitime geçmeyi hedeflemektedir. Bizde bu değişim için fiziki olarak hazırlıklarımızı gerçekleştiriyoruz. İhtiyacımız olan derslik sayısını hızlı bir şekilde yapmaya devam ediyoruz. Tabi fiziki iyileşmenin yanında eğitim sistemimizin niteliğini arttırıcı çalışmalara da önem vermeliyiz. Öğrencilerimizin niteliğini arttırmak için yapılan çalışmaların hepsi gönül işidir. İdareci ve öğretmenlerimizin içten ve samimi bir şekilde görevlerinin de ötesinde büyük bir şevkle yaptıkları çalışmalar sayesinde eğitimin niteliği artar. Bir idareci öğrencilerin yüreğine dokunduğu ve öğretmenlere güzel bir çalışma ortamı hazırladığı zaman nitelikli bir eğitim ortamı hazırlamış olur.” dedi.  

Eğitime nitelik kazandırmaya temelden başlamak gerektiğini aktaran Kurtaran, “Bizler de bunun farkında olduğumuz için geçtiğimiz yıl okul öncesi eğitim alanında yaptığımız çalışmalar sayesinde yüzde 30’larda olan okul öncesi okullaşma oranımızı yüzde 94’ler seviyesine çıkarmayı başardık. Bu yıl okul öncesi eğitimi gören öğrencilerimiz önümüzdeki yıl birinci sınıfta olacaklar ve bu durum ilerleyen yıllarda eğitimin niteliğine yansıyacak.” diye konuştu.

“Kitapla buluşmayan çocuğumuz kalmasın”

Bir diğer çalışmalarının da öğrencilere kitap okuma kültürünü kazandırmak olduğuna işaret eden Kurtaran, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz bu konuda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. ‘Batman Her Yerde Okuyor’ projemiz kapsamında okul kütüphanelerimizi zenginleştirmek amacıyla yeni kitaplar aldık ve bu kitapları okul kütüphanelerimize gönderdik. Kitap almaya ve sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. İstiyoruz ki kitapla buluşmayan çocuğumuz kalmasın. Kitap okumak çocuklarımız için bir kültür haline gelsin. Kitaplar okul kütüphanelerinin raflarında durmaktan tozlanmaya yüz tutmasın. Sizlerden ricam okullarınızdaki bütün öğrencilerinize tatil günlerinde okumaları için okul kütüphanelerinden kitap verin.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz; düşünen, tartışan ve üreten bir nesil yetiştirmektir”

Öğrencilerin proje çalışmalarına katılmalarının sağlanması gerektiğini vurgulayan Kurtaran, son olarak şunları söyledi: “Biz bu yıl ortaöğretim de bilimsel projeler alanında 81 il içinde 745 proje sunarak 4’üncü il olma başarısını gösterdik. Bu başarıda bizi sevindiren durum çok sayıda öğrencimizin bu çalışmalarda yer almış olmasıdır. Bu projelerle hedefimiz; düşünen, tartışan ve üreten bir nesil yetiştirmektir. Bu gün çeşitli projeleri hayata geçiren öğrencilerimiz yarın bu projeleri gerçeğe dönüştürecekler inşallah. Proje çalışmalarını öğrencilerimizde bir alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. Öğretimde bunu başardık ve temel eğitimde okullarımızda da başarmak için gayret etmemiz gerekiyor. Orta öğretimdeki proje başarımızın aynısını temel eğitimde de göstermeliyiz.”

Toplantı okul müdürlerinin görüş ve öneriyle sona erdi.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı