Güncel

Bakanlar Kurulundan Acele Kamulaştırma Ve Riskli Alan İlanı

Bakanlar Kurulu, Kars ve Bitlis’teki bazı alanların acele kamulaştırılmasını, Erzurum ve Muğla sınırları içindeki bazı alanların ise riskli ve hassas alan ilan edilmesini kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu, Kars ve Bitlis’teki bazı alanların acele kamulaştırılmasını, Erzurum ve Muğla sınırları içindeki bazı alanların ise riskli ve hassas alan ilan edilmesini kararlaştırdı.
 

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Bakanlar Kurulunun, Kars ve Bitlis’teki bazı alanların acele kamulaştırılması, Erzurum ve Muğla sınırları içindeki bazı alanların ise riskli ve hassas alan ilan edilmesine ilişkin kararı yayımlandı.

Buna göre, Kars Lojistik Merkezi ve Demiryolu Bağlantısı Uygulama Projesi kapsamında genişleme alanı olarak belirlenen sahaya isabet eden taşınmazlar ile üzerindeki muhdesatın, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yazısı üzerine Bakanlar Kurulunca 8 Ocak 2018 tarihinde kararlaştırıldı.

Bitlis’te tesis edilecek Hizan Hidroelektrik Enerji Santralinin yapımı amacıyla belirtilen taşınmazların tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması; ilgili bakanlığın yazısı üzerine Bakanlar Kurulunca 5 Şubat 2018 tarihinde kararlaştırıldı.

Riskli alan ilanı

Erzurum ili Narman ilçesi Camikebir, Camisağır ve Tuzla mahalleleri sınırları içerisinde bulunan alanın riskli alan ilan edilmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazısı üzerine 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2’nci ve ek birinci maddelerine göre Bakanlar Kurulunca 17 Ocak 2018 tarihinde kararlaştırıldı.

Hassas alan ilanı

Muğla ili sınırları içerisinde bulunan bazı alanların kesin korunacak hassas alan olarak ilan edilmesine ilişkin kararın yürürlüğe konulması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 13/A maddesine göre Bakanlar Kurulunca 17 Ocak 2018 tarihinde kararlaştırıldı. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu