Güncel

Bakanlar Görüştü Tarih Belirlendi Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de Trump’ile Görüşecek

​Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump’ın NATO zirvesi öncesinde Mayıs ayında görüşme yapılacağını söyledi. Çavuşoğlu AB’ye de vize serbestisi konusunda rest çekti.

Referandum neticelerinden sonra ABD Başkanı Donald Trump’tan kutlama telefonu alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki dönem Washington’u ziyaret yapacak. 

Erdoğan’ın Washington’a resmi bir ziyaret yapacağı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dün akşam ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson’la yapmış olduğu telefon görüşmesinde kararlaştırıldı.

RAMAZAN’DAN ÖNCE ZİYARET GERÇEKLEŞECEK

İki başkent, Erdoğan ve Trump’un programlarını dikkate alarak en uygun zamanı belirlemek için çalışmalara başlanacak. Diplomatik kulislerde iki tarafın programının uygun olması durumunda ziyaretin Ramazan ayının başlamasından evvel yapılabileceği öğrenildi. 

Bir değişiklik olmadığı zaman görüşme NATO Zirvesi öncesi gerçekleşmiş olacak.

SURİYE DE GÖRÜŞÜLDÜ

Çavuşoğlu-Tillerson görüşmesinde bölgeler konular ve işbirliğinin yanısıra Suriye konusu da ağırlıklı olarak ele alındı. Tillerson bir defa daha, Türkiye’nin DEAŞ terör örgütüne karşı başarıyla tamamladığı Fırat Kalkanı harekatından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki bakanın görüşmesinde Rakka’ya yönelik olası kapsamlı bir operasyon da konuşuldu. 

Çavuşoğlu, Rakka operasyonuyla ilgili Türkiye’nin bilinen pozisyonunu bir defa daha söyleyerek, PYD/YPG güçleri ile birlikte hareket edilmesine sıcak bakmadığını söyledi. İki taraf Esad’sız bir Suriye konusunda görüş birliğini de bir defa daha teyid etti.

TRUMP’LA KISA ZAMAN İÇERİSİNDE BULUŞACAĞIZ

Öte taraf Erdoğan da, CNN International’a verdiği mülakatta “Trump’la kısa zaman içerisinde buluşacağız.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu