Güncel

Bakan Yılmaz’dan ’15 Dakika’ Uyarısı

​Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) 21 Mayıs’ta yapılacak olan KPSS’ 09.45 kuralına ait, “Bütün kardeşlerim hak kaybı olmaması için ÖSYM tarafından konulan kurallara harfiyen uyulmalı. Eğer ÖSYM ’15 dakika evvel gelin’ diye açıklama yapmışsa, kendileri yarım saat evvel den gitmeli

Yılmaz, “Tarihi Kentler Birliği Sivas Buluşması” programı kapsamında, Sivas Belediyesi Paşabahçe Kütük Ev’de yapılan yemeğe katıldı. Burada bir gazetecinin, ÖSYM’nin 21 Mayıs’ta yapılacak KPSS’de adayların sınavın başlama saati 15 dakika evvel binalara alınma işlemin tamamlanması kuralı hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

YÖK ve ÖSYM, herhangi bir kimse hukuk kurallarını ihlal yapmadan, sağlıklı sınav sistemini hayata geçirmek istiyor. Bundan dolayı da diyor ki ‘Öğrencilerimiz sınavın başlamasından belli bir zaman evvel gelsin, gerekli kontroller yapılsın ve sınav başladığı anda sınava girsin. 

Arada girip de diğer insanların dikkatini dağıtmasın, zamanını çalmasın.’ diye bir kural koydu. Dolayısıyla bütün kardeşlerim hak kaybı olmaması için ÖSYM tarafından konulan kurallara harfiyen uyulmalı. Eğer ÖSYM ’15 dakika evvel gelin.’ diye açıklama yapmışsa kendileri yarım saat evvel gitmeli. 

Yani ÖSYM’nin çağırdığı saatten evvel gitmeli. Trafik var, sair sıkıntılar da olabilir, vaktinden evvel giderse hiçbir kardeşim mağdur olmaz. Bakan Yılmaz, daha evvel yaşanan mağduriyetlerin toplumun vicdanını sızlattığını söyleyerek şunları anlattı:

Fakat ÖSYM de diyor ki ‘Sağlıklı bir sınav yapmak için bu kuralları uygulamak zorundayız. Dolayısıyla hem sınava girecek kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın kurallara uymasını hem de ÖSYM’nin bu kuralları vatandaş tarafından kabul edilebilir şekilde gerekli duyurusunu yapmasını istiyoruz. 

Şimdi benim de çağrım şudur ki bu sınava girecek kardeşlerimiz ÖSYM tarafından açıklanmış olan kurallara harfiyen uysunlar, herhangi bir hak kaybına sebebiyet olmasın.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu