Güncel

Bakan Tanıttı Halk İse Artık Tek Bir Tuş İle Şikayetini Yapabilecek

Sağlık Bakanlığı ile Yeşilay tarafından “Dumansız hava sahası” ihlalleri yetkililere anında bildirim sağlayan “Yeşil Dedektör” adlı akıllı telefon uygulaması yapıldı.

Uygulama sayesinde sigara içilen kapalı bir mekan konum anında sisteme bildirim olarak düşüyor ve yetkililerin en doğru ve kısa zamanda işlem yapması sağlanıyor.

Sağlık Bakanı Akdağ yaptığı açıklamada, bakanlığın sigarayla mücadele çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

DÜZ PAKET UYGULAMASI ÇALIŞMALARI HAZIR

Dumansız hava sahası”nın kapsaması genişletilmesi ve düz paket uygulamasına geçilmesinden sonra aralarında olduğu birtakım çalışmaları tamamladıklarını bildiren Akdağ, bu çalışmalarla ilgili yasal düzenlemenin anayasa referandumundan sonra Meclise getirileceğini söyledi.

Düz paket uygulamasıyla ilgili ayrıntıları da paylaşan Akdağ, “Her ne kadar sigara paketlerin üzerine uyarılar koyduysak da şimdi paketin hemen bütün uyarıyla kaplandığı, markanın bir köşede küçücük kaldığı, adeta ancak okunabildiği yeni bir sigara paketi olacak. Bu Avustralya’da başlayan bir uygulama ve başarılı sonuçları var.

SİGARANIN GÖRÜNMEYEN YERDE OLMASI GEREKİYOR

İşletmelerde sigara satışın yapıldığı bölümlerle ilgili kapalı dolap uygulamasına geçileceğini söyleyen Akdağ, şu bilgileri verdi:

Sigaraların dükkanlarda dışarı camekandan görünmeyen bir yerde olması gerekiyor. Kanunu yazarken görünmemeyi böyle planlamıştık. Sigaralar raflara konulup satılabilir, buna karşın ‘Sigara görünür bir yerde tutulamaz’ diye kanun maddesi hazırladık. Sigara dolabın içerinde olacak. Genelde marketler satmayı çok istedikleri ürünleri kapı ve kasaya yakın yerlere koyuyorlar. Bunun caydırıcı olması için sigarayı kapalı dolaba sokan bir madde getiriyoruz.

TENTE MESELESİYLE İLGİLİ TEDBİRİMİZİ ALMIŞ DURUMDAYIZ

Bakan Akdağ, “Dumansız hava sahası”nın kapsamına, üzeri açılıp kapanabilen alanların da gireceğini söyleyerek, “Tente meselesiyle ilgili tedbirimizi almış durumdayız. Kapatılabilir bir alan varsa oranın açık olması yasal olarak bir şeyi değiştirmiyor. Orası bize göre kapalı. Orası kapatılabilir ise burası da kapalı alan. Yani yasada bir arıza yok, takipte arıza var. Bu görev valilerin görevidir. Yani bu işi takip etmek valilerimizin görevidir.

YEŞİL DEDEKTÖR UYGULAMASI

Bakanlık olarak sigarayla mücadele çalışmaları kapsamında teknolojiyi de en etkin biçimde kullanmak istediklerini bildiren Akdağ, bu kapsamda Yeşilay ile “Dumansız hava sahası” ihlallerinin yetkililere bildirilmesini sağlayan “Yeşil Dedektör” adlı akıllı telefon uygulaması geliştirildiğini söyledi. Akdağ, “Şimdi kapalı mekanda sigara içildiğinde ne yapıyorsunuz ‘Alo 184’ü arayıp, ‘Şurada sigara içiliyor’ diyorsunuz. Alo 184, oraya en yakın denetleyiciye haber veriyor. Denetleyici de hemen oraya geçiyor. Buna rağmen iş istediğimiz gibi yürümüyor.

Bunun yerine şimdi ‘Yeşil Dedektör’ uygulamasına girdiğiniz zaman bu bizim sistemimizde konum da bildiren bir uyarı haline dönüşüyor. Doğrudan oraya gideceğiz. Burada halkımızın duyarlılığı çok önemli. Halkımız ‘İçiliyor, ben de sesimi çıkartmayayım.’ demeyecek, şikayetini yapacak.

ÇOK YÖNLÜ MÜCADELEYE YENİDEN BAŞLIYORUZ

Son dönemde sigara kullanım oranların tekrar çoğalmaya başladığına dikkati çeken Akdağ, şunları söyledi:

2008 ile 2012 sene arasında uygulamalarımızla Dünya Sağlık Örgütünden üst üste sigarayla mücadele kapsamında ödül aldık. Sigara içme oranları dört sene içerisinde yüzde 31’lerden yüzden 26-27’lere geriledi ama şu anda oran yine yüzde 30’unun üzerine çıktı. Gevşeme oldu.

Kapalı mekanlarda sigara içilmesi hususunda gevşeme var, yeni birtakım tedbirler almak lazım. Toplumda yeniden bir farkındalık oluşturmalıyız. Bunun için de ciddi bir medya kampanyası hazırlıyoruz. Şimdi Yeşilay ile bir kampanya hazırladık. Yeşilay bugünlerden başlayarak 3 ay boyunca bu kampanyayı yapacak. Bunların sonuçlarını ölçeceğiz. Dolayısıyla çok yönlü bir mücadeleye yeniden başlıyoruz.

YÜKSEK VERGİLER SİGARADA ÇOK ETKİLİ

Akdağ, bundan sonraki dönemde sigarayla ilgili talebi azaltıcı çalışmalara ağırlık vereceklerini dile getirerek, “Yüksek vergilerin sigarada çok etkili olduğu görülüyor. Fiyatı artınca kullanım azalıyor. Türkiye’de 10 liralık bir sigaranın yaklaşık 8,5 lirasında vergi var. Talebi azaltmalıyız. Özellikle gençlerde talebi azaltıcı çalışmalara yoğunlaşmamız lazım.

ELEKTRONİK SİGARA DA ZARARLI

Sigaranın “akciğer ve gırtlak kanseri demek” olduğunu söyleyen Akdağ, “Sigara içerek bir taraftan kendimize bir taraftan da çevremizdekilere zarar veriyoruz. Sigarayla mücadeleye devam edeceğiz, bu mücadeleyi bırakmayız. Bir toplumun geleceğini önemsiyorsanız sigara ve alkolle çok ciddi mücadele etmelisiniz.

Son dönemde sigaradan daha az zararlı olduğu kanaatiyle bunun yerine elektronik sigaranın tercih yapılmasına da değinen Akdağ, bu konuda önemli uyarılarda bulundu.

Özellikle İngiltere’de elektronik sigaranın, sigaradan daha az zararlı olduğu yönünde birkaç yayın çıktığını söyleyen Akdağ, bu yayınlarda bile elektronik sigarayla ilgili “risk yok” denilmediğine dikkat çekti.

Bakan Akdağ, Dünya Sağlık Örgütün de kendilerinin de “Elektronik sigaranın, sigara gibi zararlı bir kullanım olduğu” görüşüne sahip olduklarını söyleyerek, “Çıkan yayınların bir kısmını da ilgili firmalar yaptırıyor. Dolayısıyla bu konuda meta analiz dediğimiz birçok yayın çıkmalı. Sigara zararlı, elektronik sigara da zararlı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı