Güncel

Bakan Az Evvel Açıkladı Eğitimde Devrim Gibi Kararlar

​Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Türkiye’deki eğitimi 13 seneye çıkarmış olacağız. Dersliklerdeki öğrenci sayısını ise azaltacağız, öğretmen sayısını da çoğaltacağız, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltacağız. Daha kaliteli bir eğitim verilmiş olacak.

Bakan Yılmaz, Gürün ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından  yapılan iftar programında yapmış olduğu konuşmada Ramazan ayının önemine değindi. Türkiye’nin sorunların olduğu fakat diğer ülkelere kıyasla  sorunlarını çözebilme kabiliyeti en yüksek ülke olduğunu söyleyen Yılmaz,  hükümetleri döneminde yapılan yatırımları söyledi.

Milli gelirin yükseldiğini, satın alma paritesinin çoğaldığını söyleyen Yılmaz, “Türkiye’nin ileri gitmesini istemeyenler suni ayrılıklar,  kamplaşmalar ve fay hatları oluşturmak istiyor.  Bilin ki bu 80 milyon birbirine  kardeştir, 80 milyonun ortak noktası, ayrıldığı noktalardan çok çok fazladır.  Ayrılık noktası belki yüzde bir bile değildir, belki yüzde birin de altındadır.  

Dolayısıyla bu ayda birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi artıracağız. Yardım elimizi uzatacağız, hiç kimse kendisini sahipsiz hissetmeyecek. İşte bunu  yaparsak ramazan amacına ulaşmış olur. Ramazanın amacı birlik ve beraberliğimizi  güçlendirmektir. Türkiye’nin bugünün dünden daha iyi olduğunu ve geleceğini de daha  iyi olacağını söyleyen Yılmaz, bunu da eğitimle yapacaklarını açıkladı.

Eğitimin iyi gittiğini söyleyen Yılmaz, “Eğitimin amacı ülkeyi  zengin kılmaktır. Türkiye’nin geliri 860 milyar dolar, bunu kim üretti. Benim  ilkokulumdan, ortaokulumdan, lisemden, üniversitemden mezun olan işçisi,  yönetici, memuru, mühendisi, Türkiye’deki zorunlu eğitimi 13 sene çıkaracağız.

Gelecek dönem daha iyi bir eğitim vermek için ikili eğitimi  kaldıracaklarını ve 77 bin dersliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

İnşallah 2019 sene sonuna kadar yapacağız. Yine kaliteli eğitim  vermek için mutlaka okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına almamız lazım. Yani insanımızın eğitim zamanını arttırmamız lazım. Biz geldiğimizde insanımızın  eğitim zamanı 5 seneydi şimdi 8 sene. Ortalama 12 sene olması lazım. 

Zaten  12 sene zorunlu eğitimi getirdik. Okul öncesi eğitimi de bir sene alacağız. Dolayısıyla Türkiye’deki zorunlu eğitimi 13 seneye çıkaracağız. Öğretmenlere performans sistemi getireceğiz. Türkiye iyi bir yolda ilerliyor.

Müfredatı da gözden geçiriyoruz” Değerler eğitiminin çok önemli olduğunu söyleyen Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

Şuna çok inanarak söylüyorum, Türkiye’nin eğitimi iyi bir yerde,  maddi yönden de manevi yönden de iyi bir yerde. Önümüzdeki dönemde inşallah  müfredatı da gözden geçiriyoruz. Değerler eğitimini de evlatlarımıza daha fazla  vereceğiz. Barış istiyoruz, huzur istiyoruz, hak istiyoruz. Kimse kimsenin  hakkına el uzatmasın diyoruz. Bu ailede, çevrede ve okulda verilir. 

Fakat birisi  eksik olursa sıkıntı olur. Sadece okulda verirsek yeterli olmaz, ailede de  verilmesi lazım. Yaşadığımız ortamda da vermesi lazım.

İftar programına Sivas Valisi Davut Gül, Gürün Kaymakamı Fatih  Özdemir, Belediye Başkanı Nami Çiftçi, İl Emniyet Müdürü Turan Aksoy, Ak Parti  Sivas İl Başkanı Ziya Şahin, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı  Beşir Köksal, diğer ilgililer ve vatandaşlar katıldı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı