Güncel

Bakan Açıkladı Bundan Sonra İnternet’te Film İzleyenler Yandı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,Gölbaşı Vilayetler Evinde yapılan toplantıda, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanun’unda değişiklik yapılmasına ait hazırlanan taslak hakkında TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerine bilgi verdi. Avcı, bilgilendirmeden sonra basın toplantısı yaptı.

Toplantıda gazetecilerin sorularını da cevaplayan Avcı, yasa taslağında internette izinsiz paylaşımlara ait hangi düzenlemelerin öngörüldüğüne yönelik soru üzerine, “İnternette usulsüz kullanımla ilgili maddeler var. Mesela bir sanat eserini korsan, yasa dışı bir şekilde kullanıyorsanız meslek birliğiyle birlikte sizin internet kullanımınızı yavaşlatmaktan internete erişiminizi yasaklamaya kadar bir dizi tedbir öngörülüyor.

30 GÜN SÜREYLE GÖRÜŞE AÇIK OLACAK

Yasa taslağı zamanı hakkında bilgi veren Avcı, “Taslak, internet sitemizde 30 gün boyunca görüşlere açık olacak. Bu bir ay içinde biz zaten komisyon üyelerimizden de gelen, kamuoyundan gelecek olan görüşleri, değerlendirmeleri alacağız. Son şeklini verip bu yasama dönemi bitmeden inşallah.

Yasalaştırmak için Meclise göndereceğiz. Avcı, sinemacıların yaşadığı sıkıntılara yönelik soru üzerine, sinemacıların, oyuncuların, edebiyatçıların, müzisyenlerin eserlerinin çoğaltılması, dağıtılması gibi alanlarda sıkıntılar olduğunu söyledi. Oyuncularla ilgili “kölelik anlaşması” olarak da anılan uygulamaların olduğunu söyleyen Avcı, sözlerini şöyle devam etti:

Pek çok sinema sanatçımız bu yüzden ciddi mağduriyetler yaşıyor. Düşünün ki Sefa Önal gibi Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek kadar senaryoya imza atmış bir sinema insanı bile bugün televizyonlarda ve sinemalarda gösterilen bunca filmine rağmen bunlardan herhangi bir telif alamıyor. Dolayısıyla onların bu sorunlarını da çözecek düzenlemeler telif yasasıyla getiriliyor.

UYARI NİTELİĞİNDE OLACAK

Avcı, yapılacak düzenlemelerin geçmişe dönük değil bundan sonraki telif hakları için geçerli olacağını söyledi. Bakan Avcı, gazetecilerin haberlerini internette izinsiz, imzasız paylaşımına ait taslakta bir düzenleme bulunup bulunmadığına yönelik soruya karşılık, Sizlerin haberleri, yayınları da telif hukukuna tabi olduğu için korsan üretenlerle ilgili sizler de gerekli yasal yollara başvurabileceksiniz. 

Avcı, bir soru üzerine, internetin kapatılması veya yavaşlatılması yaptırımı bireysel olduğunu söyleyerek, korsan kullanım tespit edildiği andan itibaren bireysel olarak internet kullanımının yavaşlatılması söz konusu olacağını söyledi. Bunun bir uyarı niteliğinde olacağını anlatan Avcı, eser sahipleriyle ceza mahkemesinde karşı karşıya gelinebileceğinin altını çizdi.

Avcı, yasanın tüm tarafları memnun edip etmeyeceğine ait soru üzerine, “Telif hakları konusu dünyanın hiçbir yerinde ilgili bütün tarafları memnun edecek çözüme ulaştırılmış bir konu değildir. Burada ilgili bütün paydaşlar kendi çıkarlarını olabildiğince yüksekte tutmak istiyor. Dolayısıyla çatışan çıkarlar söz konusu olabiliyor. Bizim yaptığımız, bu alandaki kuralsızlıkları gidermek ve herkesin hak arayışlarına bir hukuki zemin ve çerçeve çizmek.

Bakan Avcı, 20’nin üzerinde meslek kuruluşu, üyesi olsun olmasın, sanatçılarla, üreticilerle ilgili hak takibi yoluna gitmeye kalktığını belirterek, bunun da sahada sanatçıların da hakkını almasını zorlaştıran çok ciddi bir karmaşaya yol açtığını ifade etti. Avcı, taslakta ortak hak arayışına imkan verecek bir düzenleme yaptıklarını anlatarak, şunları söyledi:

ORTAK YASAL ZEMİN OLUŞTURULUYOR

Meslek kuruluşlarını bir çatı altında toplayarak onların ayrı ayrı bu tür hak arayışlarına gitmemelerini ve kendi aralarındaki paylaşımları tüketicilere yansıtmamalarını sağlayacak bir zemin oluşturuyoruz. Dolayısıyla tüm meslek kuruluşları haklarını alabilecekleri bir şemsiye kuruluşuna kavuşuyorlar. Bununla ilgili ortak yasal zemin oluşturuluyor. Tüketiciler de kiminle muhatap olacaklarını ve kiminle muhatap olurlarsa gerçekten sanatçının, üreticinin hakkını vermiş olacaklarını baştan bilerek lisanslama faaliyetlerine girmiş olacaklar.

Avcı, ortak lisanslamayla işlerin yürütülmesi neticesinde dünyadaki örneklerinde olduğu gibi üretici, sanatçı ve bilim insanlarının telif gelirlerinde ciddi artışlar olabileceğini söyledi. Bakan Avcı, Antalya’da valiliğin kamuya açık alanlara yönelik aldığı alkol yasağı ve bu konuda yöneltilen eleştirilere ait soru üzerine, Avrupa’da bazı kamuya açık yerlerde alkol yasağı uygulandığına dikkat çekti.

Bu uygulamanın eski bir kararın hatırlatılması olduğunu söyleyen Avcı, “Bu, yeni bir düzenleme değil ve Türkiye’ye mahsus bir düzenleme de değil. Dünyanın her yerinde nerede içki içileceği, nerede içilemeyeceği kurallara bağlıdır. Antalya Valiliğinin yaptığı da bu uygulamadır. Avcı, bunun bir “içki yasağı” olarak lanse edilmesi doğru olmadığını belirtti. 

DİJİTAL HAK İHLALİ MERKEZİ KURULUYOR

Bakan Avcı, sanatçıların eserlerine internette çok rahat ulaşılabilinmesine yönelik nasıl bir yenilik getirileceği sorusuna karşılık da bugünün teknolojik imkanlarıyla kimin yasal kimin yasal olmayan hangi esere ulaştığını tespit edebildiklerini söyledi. Avcı, sözlerini şöyle devam etti:

(Eserlerim internet üzerinden korsan paylaşıma açılıyor) bilgisi ulaştığı anda biz bunu takibat altına alıyoruz. Nasıl alıyoruz? Bir merkez kuruyoruz, yasa taslağımızda bu var, Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi. Yani sanatçıların dijital ortamlardaki haklarını korumak üzere bir merkez kuruyoruz ve bu merkezin başında bir savcı olacak. Münhasıran bu konularla ilgili savcılık hemen hızlıca müdahale yapabilecek.

Bakan Avcı, günlük ihtiyaçlara hemen cevap verebilecek konuları gözeterek bazı noktaları yönetmeliğe bıraktıklarını, teknolojik gelişmeler ve güncel durum dikkate alınarak yönetmelik değişikliklerinin daha kolay yapılabileceğini söyledi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu