Güncel

Baharın Müjdecisi Nergis Çiçeği Satışa Çıktı.

Kış mevsiminin yavaş yavaş sona erdiğine işaret eden baharın müjdecisi nergisler, Batman’da satılmaya başlandı.

Kış mevsiminin yavaş yavaş sona erdiğine işaret eden baharın müjdecisi nergisler, Batman’da satılmaya başlandı.
 

Beyaz ve sarı renklerinin ahengi ve insanı mest eden kokusuyla tanınan nergisler, aynı zamanda baharın müjdecisi olarak da biliniyor. Kısa bir süreliğine de olsa birçok köylünün geçim kaynağı olan nergis, Batman’da satılmaya başlandı.

Özellikle Hasankeyf’e bağlı Akalin (Alîne) ve Öğütlü (Mebia) köylerinde yetişen güzel kokulu nergisler, kentin en işlek yerlerinde satışa sunuluyor.

Akalin ve Öğütlü köyü sakinleri, havaların ısınmasıyla birlikte nergisleri toplamaya başladılar. Köylüler, topladıkları nergisleri satarak, kısa süreliğine de olsa ailelerinin geçimine katkı sağlıyorlar.

Çarşı merkezinde nergis satıcılığı yapan Öğütlü köyü sakinlerinden Hakkı Nilüfer, dağlardan nergis çiçeklerini toplayıp, demetini 5 liraya sattığını söyledi.

Vatandaşların nergise ilgisinin olduğunu belirten Nilüfer, “Nergisler özellikle bizim köyde çıkıyor. Çevremizdeki köylerde de nergisler çıkıyor ama çok azdır. Nergisler şubat ile mart ayı arasında çıkıyor. Bizler sabahtan akşama kadar dağlardan topladığımız nergisleri, kent merkezinde satıyoruz. Nergislerin demetini 5 TL’den satıyorum. Günlük yaklaşık 50-60 demet satıyorum. Geçim kaynağımız 20 günde sınırlıdır.” dedi.

Etrafına yaydığı güzel kokusu nedeniyle nergis aldıklarını belirten vatandaşlar ise bu çiçeği çok sevdiklerini kaydettiler. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı