Gap

Baba Dayanamadı Böbreğini Oğlun Bağışladı

Böbrek yetmezliğinden dolayı 3 yıldır diyalize bağlı olan 37 yaşındaki oğlunun haline dayanamayan 60 yaşındaki baba böbreğini oğluna bağışladı.

Gaziantep’te yaklaşık 4 yıldır diyaliz makinesine bağlı olarak yaşayan iki çocuk babası Ali Çakmak (37), babası Mehmet Çakmak’ın (60) bağışladığı böbrek sayesinde tekrar hayata bağlandı.

Yıllardır böbrek hastası olan oğlu Ali Çakmak’a uygun böbrek bulunamayınca babası Mehmet Çakmak, oğluna kendi böbreğini vermeye karar verdi.

Yavuzeli ilçesinde ikamet eden iki çocuk babası Ali Çakmak, 3 buçuk yıl önce halsizlik, nefes darlığı ve öksürük gibi şikâyetlerle doktora gittiğinde böbrek hastası olduğunu öğrendiğini ve diyaliz tedavisi görmeye başladığını söyledi.

Özel bir hastanenin organ nakil merkezinde gerçekleştirilen ameliyatla babasının böbreği nakledilen Ali Çakmak, organ bağışı konusunda herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Diyalize girdiği dönemde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle işinden de ayrılmak zorunda kaldığını belirten Çakmak,  “Diyaliz döneminde stres, herhangi bir şey yapamayacak kadar halsizlik, istediklerimi yiyip içememe gibi sorunlar oluyordu ve bu da hayatımı olumsuz etkilediği için işimden ayrılmak zorunda kaldım.”ifadelerini kullandı.

Kadavra için iki yıl önce kaydını yaptırdığını, ancak uygun kadavra çıkmadığını söyleyen Çakmak, şöyle devam etti: “Rahatsızlığım ilerleyince, yaşadığım sıkıntılara dayanamayan babam, bana böbreğini vermek istedi. Hastaneye geldik ve gerekli tetkikler yapıldı. Dokular uyunca, nakil işlemi için hastaneye yatışımızı gerçekleştirdik. Başarılı bir nakil oldu. Yeniden sağlığıma kavuştum artık diyalize gitmiyorum ve o dönem yaşadığım şikayetler son buldu. Çok mutluyum. Babama da çok teşekkür ederim. Sayesinde hayata yeniden başladım.”

“Organ bağışı bekleyen çok sayıda diyaliz hastası var”

Çakmak, “Herkesi organ bağışında bulunmaya çağırıyorum. Rahatsızlığım ortaya çıktıktan sonra araştırdım. İnsanlar tek böbrekle de yaşayabiliyor ve dinimiz de organ naklini destekliyor. Sağlıklı olsam, organlarımı bağışlamak isterdim. Organ bağışı bekleyen çok sayıda diyaliz hastası var. Aynı rahatsızlığı yaşadıktan sonra, hastaların bir umut da olsa, organ bağışına, nakil olmaya çok ihtiyaç duyduklarını gördüm. Sadece sağlıkla ilgili değil, farklı konularda da sıkıntı yaşıyorlar. Organ bağışında bulunarak bu sıkıntıların birçoğunun son bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Organ bağışı konusunda, herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yavuzeli’nde çiftçilikle uğraşan baba Mehmet Çakmak ise dört çocuğundan birisi olan Ali’nin her geçen gün daha da artan ıstırabına dayanamayınca nakil için böbreğini vermek istediğini kaydetti.

Başarılı geçen böbrek nakli sonrasında kendisinin ve oğlunun sağlık durumunun iyi olduğuna vurgu yapan Çakmak, “Oğlum hayata yeniden umutla bakabiliyor. Allah (c.c) herkese bu mutluluğu yaşatsın. Evimize yeniden mutluluk ve huzur geldi. Organ bağışı konusunda herkes duyarlı olmalı. ‘Böbreğimi verirsem bir şey olur mu’ demesinler. Zaten riskli olan bir durumda nakil işlemini gerçekleştirmiyorlar. Korkmalarına gerek yok. Ben nakilden 4 gün sonra normal hayatıma devam etmeye başladım.”diye konuştu.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu